pompa ciepła

Instalacja pomp ciepła - jak przebiega?

Pompy ciepła są w dzisiejszych czasach coraz popularniejszym sposobem na ogrzewanie domów. Wszystko to dlatego, że zmniejszą negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jak dokładnie przebiega ich montaż? Warto się tego dowiedzieć, aby być przygotowanym na własne zmiany.

Od czego zacząć?

Niezależnie, czy mówimy o montażu pomp ciepła w Zduńskiej Woli, czy jakimkolwiek innym mieście, wszystko rozpocząć należy od obliczenia zapotrzebowania cieplnego domu. W ten sposób będzie można dobrać odpowiednią moc pompy ciepła. Jeśli byłaby ona za niska, dom nie byłby wystarczająco dobrze ogrzany. Z kolei za wysoka moc będzie związana z niepotrzebnymi kosztami przy jej zakupie, jak i samym operowaniu. Cały proces obliczeń przeprowadzany jest przez specjalistyczne oprogramowania, gdzie uwzględnia się parametry termoizolacyjne danego budynku. Mowa tutaj zarówno o rodzaju ocieplenia, jak i jego grubości. Nie może też zabraknąć współczynnika lambda, który dotyczy zastosowanej stolarki okiennej. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych czynników pozwoli na prawidłowe obliczenie OZC domu.

Jak dobrać pompę ciepła?

Kiedy wiemy już o zapotrzebowaniu cieplnym domu, należy przejść do wyboru samej pompy ciepła. Tutaj bardzo często wykorzystuje się specjalistyczne programy, takie jak WP-OPT, które przeprowadzają symulację instalacji, aby wykazać potrzebne jej elementy. Wystarczy wprowadzić informacje związane z OZC, rodzajem ogrzewania i innymi ważnymi elementami nowej jednostki. W efekcie otrzymujemy bardzo dokładny dobór mocy pompy ciepła. Cały proces jest dość długi i trudny, jednak końcowo można uzyskać analizę rocznych kosztów eksploatacji, co pozwoli na poznanie prawdopodobnych kosztów, które trzeba będzie ponieść.

Gdzie umieścić pompę ciepła?

Kolejnym problemem przy montażu pompy ciepła jest jej umiejscowienie. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Przede wszystkim nie może ona być zamontowana bliżej, niż w odległości 30 cm od ściany budynku – jest to sposób na zapewnienie ważnego przepływu powietrza. Jeśli chodzi o samą długość rurociągu, to nie powinna ona przekraczać 4-6 metrów, gdyż rozłożenie czynnika chłodniczego będzie wtedy najkorzystniejsze. Ważne jest też, aby konstrukcja została umieszczona przynajmniej 40 cm nad ziemią, gdyż zabezpieczy to przed gwałtownymi opadami śniegu, które mogłyby zablokować wentylator. Wiedząc już, jak umieścić pompę ciepła, warto przyjrzeć się samemu procesowi montażu.

Jak przebiega montaż pompy ciepła?

Montaż pomp ciepła – Zduńska Wola jest dziś miejscem, gdzie dochodzi do tego coraz częściej. Wszystko rozpoczyna się od montażu części zewnętrznej, aby móc przejść do konstrukcji wewnętrznej. Kluczem będzie tutaj wybór przestrzeni, gdzie serwisanci będą mogli mieć swobodny dostęp do pracy. Potrzebne będzie również połączenie z prądem, jak i zabezpieczenie elektryczne jednostki wewnętrznej. Warto też wiedzieć, że w przypadku powietrznej pompy ciepła kabel komunikacyjny nie może być blisko kabla zasilającego, gdyż spowoduje to zakłócenia. Jak widać, montaż i dobór pompy ciepła jest dość trudnym zadaniem, które należy pozostawić specjalistom. W ten sposób można mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.