eeg

Jak przygotować się do badania EEG?

Badanie EEG, czyli elektroencefalograficzne to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na rejestrowaniu aktywności mózgu, prądów czynnościowych oraz fal mózgowych za pomocą specjalnych elektrod. EEG pomaga wykryć nieprawidłowości w czynności elektrycznej mózgu, przez co wykorzystywane jest do diagnozowania schorzeń i patologii w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Jak przygotować się do badania i kiedy najlepiej wykonać EEG we Wrocławiu prywatnie?

Jak przebiega badanie EEG?

Badanie jest nieinwazyjne, co znaczy, że nie wymaga żadnej ingerencji w organizm pacjenta. Wykonuje się je w pozycji siedzącej lub leżącej. Pacjent zakłada na głowę specjalny czepek, do którego przymocowane są elektrody. Pomiędzy skórą głowy a elektrodami umieszcza się żel minimalizujący możliwe zakłócenia i wzmacniający sygnał elektryczny. Badanie odbywa się w czuwaniu, które wymaga unieruchomienia pozycji i pełnej koncentracji lub we śnie, które jest wykonywane najczęściej u małych dzieci.

Kiedy warto wykonać EEG?

Badanie elektroencefalograficzne powinno być wykonane w momencie, gdy u pacjenta wystąpiły epizody zaburzeń na tle neurologicznym, tj. problemy z pamięcią, koncentracją, wzrokiem, nawracające bóle głowy, choroby neurodegeneracyjne, bezsenność lub nadpobudliwość, jak również częste zasłabnięcia, omdlenia czy utrata przytomności. Zwykle EEG służy również do diagnostyki padaczki lub oceny stanu pacjenta po urazie czaszkowo–mózgowym.

Jak przygotować się do badania?

Kliniki wykonujące badanie EEG we Wrocławiu prywatnie wystosowały szereg zaleceń dla pacjenta przygotowującego się do badania tak, aby przebiegło ono jak najlepiej i dało możliwie najbardziej wiarygodny wynik.

Zalecenia ogólne:

  1. Przygotowanie powinno zacząć się na 48h przed planowanym badaniem. Wtedy właśnie należy odstawić wszelkie substancje odurzające i zawierające kofeinę, jak np. kawę, czarną herbatę, napoje gazowane typu cola, alkohol, a nawet czekoladę. Mogą one niekorzystnie wpływać na aktywność bioelektryczną mózgu.
  2. Dobę przed badaniem należy odstawić wszelkie leki i suplementy, które mają pobudzający lub hamujący wpływ na układ nerwowy. Odstawienie leków należy zawsze skonsultować ze swoim lekarzem.
  3. W dzień poprzedzający badanie wskazane jest umycie włosów, jednakże nie należy na nie nakładać preparatów do stylizacji, tj. odżywka, lakier, czy żel, gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na zarejestrowanie sygnału elektrycznego przez elektrody.
  4. Podczas badania EEG w czuwaniu pacjent musi być wyspany i wypoczęty.
  5. Nie zaleca się wykonywania badania na czczo. Przed udaniem się do placówki pacjent powinien zjeść lekki posiłek i napić się wody.
  6. Bezpośrednio przed badaniem powinno się skorzystać z toalety.
  7. Warto pamiętać, że badanie nie ma wpływu na przyjmowane przez pacjenta leki stałe, które nie działają na układ nerwowy. Należy powiadomić lekarza wykonującego badania o wszystkich przyjmowanych lekach.

EEG we śnie

Dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci, u których nie sposób przeprowadzić badanie w całkowitym bezruchu i skupieniu. Wskazane jest, by dziecko przed EEG było senne, dlatego zaleca się wybudzić je wcześniej niż zwykle i pilnować, żeby nie zasnęło w drodze do placówki, nawet na kilka minut. Pacjent może zasnąć dopiero w pracowni po zamocowaniu elektrod. Jednocześnie zabronione jest podawanie dziecku preparatów ułatwiających zasypianie.