dom

Jak pozbyć się pająków z domu? Skuteczne sposoby

Siedzisz sobie spokojnie, oglądasz film, relaksujesz się, kierujesz wzrok w bok i nagle Twoim oczom ukazuje się czarny wielki pająk, którego widok od razu stawia Cię na baczność. Znasz to uczucie? A może nie raz już odkryłeś w swoim domu ogromne pajęczyny i do tej pory nie wiesz, skąd się tam wzięły i w jaki sposób się ich pozbyć? Widok tych pajęczaków to nic przyjemnego, a u wielu ludzi wręcz powoduje on obrzydzenie i lęk. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się pająków z domu.

Czystość

Zacznijmy od podstaw. Kurz, brud czy resztki jedzenia tylko sprzyjają ciągłemu pojawianiu się niechcianych gości w domu. Wszelkiego rodzaju owady, jak muchy, muszki owocówki czy pluskwy, będące pożywieniem pająków wręcz wabią je do Twojego domu. Warto zatem zadbać o czystość, aby nie przyciągać pokarmu pająkom. Wskazane jest też zabezpieczenie jedzenia dla zwierząt domowych. A jeśli mowa o porządkach - pozbycie się starych kartonów z domu będzie dodatkowym plusem, bo to właśnie w nich pająki czują się wyjątkowo dobrze.

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest skutecznym sposobem w walce z pająkami i innymi pajęczakami. Mieszając go z wodą uzyskasz naturalny spray, który pomoże Ci pozbyć się pająków z domu - zadziałają tu też ogólnie rozumiane cytrusy. Możesz pokroić cytrynę w plasterki i posmarować nimi miejsca, w których szkodniki lubią się pojawiać. Zapach cytrusów to aromat, który skutecznie je odstrasza.

Rośliny i olejki

Warto zaopatrzyć się w rośliny i zapachy odstraszające pająki. Z pewnością niektóre z nich już masz w domu. Należą do nich mięta i lawenda. Szkodniki ich wręcz nienawidzą. Dobrze sprawdzą się też olejki o zapachu mięty i lawendy, a także olejki z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, eukaliptusa, cynamonu czy cedru. Wystarczy, że wymieszasz kilka kropel olejku z wodą i takim roztworem spryskasz te miejsca, w których pojawiają się pająki: okna, parapety, drzwi i wszelkie kąty oraz zakamarki. Woń ta jest dodatkowo przyjemna dla człowieka, więc przy okazji zadbasz też o własne zmysły.

Podobne działanie ma roztwór octu i wody, jednak jego zapach nie jest już tak przyjemny. Opryskiwanie wszystkimi z wymienionych roztworów powinno się powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Pająków pozbędziesz się też dzięki woni kasztanów i żołędzi. Ten sposób szczególnie sprawdzi się w okresie jesiennym, kiedy można uzbierać je na spacerze i rozłożyć w paru miejscach w domu.

Pająków pozbędziesz się też z pomocą kurkumy. Wystarczy, że dwie łyżki przyprawy wymieszasz z kilkoma kroplami wody, tak aby powstała gęsta pasta. Następnie zanurzysz w niej kulki waty i taką substancję rozłożysz w miejscach, w których grasują pająki.

Preparaty na pająki

Warto sięgnąć też po specjalistyczne preparaty, np. spraye na pająki, które zawierają szkodliwe dla szkodników substancje, tym samym pozostając bezpiecznymi dla Ciebie. Świetnym przykładem jest spray na pająki Vigonez Neptune https://www.vigonez.com/product/spray-do-zwalczania-pajakow/ zwalczający zarówno pająki, jak i zapobiegający powstawaniu ich sieci. Może być używany we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach - nie tylko w domach. Sposób użycia wygląda tak samo jak w przypadku wcześniej opisanych preparatów - wystarczy, że spryskasz nim miejsce, gdzie zauważyłeś pająka.

Na rynku możesz też spotkać się z koncentratami do odstraszania pająków. Ten także rozcieńczasz z wodą i rozprowadzasz za pomocą spryskiwacza. Koncentraty mają działanie owadobójcze i uśmiercają szkodniki.

Ultradźwięki, dzięki którym pozbędziesz się pająków

Warto zainteresować się elektrycznymi odstraszaczami pająków. Podłączasz je do kontaktu, a one emitują ultradźwięki, które wywołują ból u owadów i skłaniają je do ucieczki. Urządzenia te muszą być stale podłączone do źródła prądu. Skuteczność tego przyrządu to przedział czasu do 3-4 miesięcy lub nawet do 2 lat, w zależności od tego, na jakie urządzenie się zdecydujesz.

Jak skutecznie pozbyć się pająków?

Pamiętaj, że jeśli chcesz skutecznie ochronić dom przed pajęczakami musisz podjąć konkretne działania, bo samo usuwanie pajęczyn nie wypędzi ich z domu. Powyższe sposoby, od tych naturalnych - zachowanej czystości, cytrusów, roślin, olejków i zapachów - do specjalistycznych preparatów na pająki z pewnością sprawią, że pozbędziesz się pająków raz na zawsze.