podróż

Góra Kalwaria - co zobaczyć, gdzie zjeść?

Góra Kalwaria to miasto znajdujące się w województwie mazowieckim. Destynacja zlokalizowana jest tylko ok. 30 km od centrum Warszawy.

Wypoczynek niedaleko stolicy

W związku z tym, iż warto jest wiedzieć, co warto zwiedzić w Górze Kalwarii dobrze jest mieć rozeznanie w sprawie tego, gdzie znajduje się to miasto. Na pewno pod względem zabytków warto jest zwrócić uwagę na:

- Kościół PW. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

- układ urbanistyczny miasta. Został on zrealizowany na podstawie krzyża łacińskiego. Obecnie nie jest widoczny już w całości

- remizę strażacką w stylu klasycystycznym

- dawny kościół marianów, tzw. „Wieczernik" z XVII wieku

- dwie synagogi, które są zlokalizowane na terenie miasta

Niewątpliwie interesującym miastem jest Góra Kalwaria. Co warto zobaczyć zostało w części wymienione powyżej. Podczas planowania wyjazdu dobrze jest zaplanować swój wolny czas i sprawdzić, co ciekawego w Górze Kalwarii się znajduje.

Bardzo często przyjemny jest już sam spacer uliczkami miasteczka. W związku z tym zadaniem można poczuć klimat innego miasta i wtopić się w otaczające przechodniów uliczki. Idealnie byłoby pozwolić sobie na zagubienie się między poszczególnymi domami i dzięki temu jeszcze lepiej odczuć pobyt w Górze Kalwarii. 

Co ciekawego w Górze Kalwarii?

Oprócz wymienionych powyżej zabytków dostępnych dla zwiedzających w tym mieście warto jest wspomnieć także o tym, że wszystkie miejsca warte uwagi w tej destynacji znajdują się bardzo blisko siebie. To wszystko sprawia, że nie trzeba poświęcić dużo czasu na przechodzenie od jednego zabytku do drugiego.

Na uwagę zasługują również rynek Góry Kalwarii oraz ratusz. To właśnie już w tym miejscu można dokładnie przyjrzeć się herbowi miasta, który został umiejscowiony na budynku. Warto zwrócić uwagę również na Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym znajduje się woskowa Pieta z szesnastego wieku. 

Nie sposób przejść obojętnie obok Pałacu Biskupiego z osiemnastego wieku. Istnieje możliwość obejrzenia także jego wnętrz, gdyż obecnie znajduje się w nim miejska biblioteka w Górze Kalwarii. Co warto zobaczyć oprócz tego?

Pożydowskie ślady w Górze Kalwarii 

Co można zwiedzić w Górze Kalwarii? Nie sposób nie wspomnieć o miejscach związanych z mieszkającymi tutaj lata wcześniej Żydami. Dobrze jest wrócić pamięcią do czasów drugiej wojny światowej, kiedy to Żydzi stanowili większość mieszkańców w Górze Kalwarii. Ta sytuacja uległa zmianie w 1940 roku. To właśnie wtedy na terenie miasta zostało utworzone getto. Żydzi, którzy się w nim znaleźli zostali zabici lub przewiezieni w inne miejsce. 

Po dziś dzień na terenie miasta znajdują się ślady związane z ludnością żydowską. Jednymi z nich są wymienione powyżej dwie synagogi. Na jednym z budynków w mieście widoczna jest także Gwiazda Dawida. Na terenie miasta znajduje się także cmentarz żydowski. 

Gdzie zjeść w Górze Kalwarii?

Restauracja w Górze Kalwarii, w której można smacznie zjeść to między innymi ta połączona z hotelem Podzamcze. Jest to idealne miejsce także do odbycia konferencji albo spotkań biznesowych, gdyż na terenie kompleksu znajdują się także sale konferencyjne.

Kolejnym miejscem, w którym można się stołować na terenie Góry Kalwarii jest restauracja Złote Runo. Jej atutem są dania zawierające elementy kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Kucharze specjalizują się w daniach typowych dla południowo-zachodniej Europy.

Jeżeli klientom zależy na fantastycznych smakach potraw przygotowanych według szefowej kuchni Magdaleny Kulas, która doświadczenie zdobywała w popularnych restauracjach, warto wybrać się do Kantyny.

Restauracja w Górze Kalwarii, która jest doskonała pod względem menu dla wszystkich gości to Zakątek smaku. 

Miłośnicy cateringu z kolei niewątpliwie odnajdą się świetnie w jedzeniu przygotowanym przez EWA gotuje.

Góra Kalwarii jest miejscem oddalonym ok. 30 km od centrum Warszawy. W mieście jest bardzo dużo zabytkowych miejsc. Nie brakuje także różnych lokalów, w których można posilić się na miejscu lub skorzystać z opcji cateringu.