beton

Czym charakteryzuje się beton architektoniczny?

Betonu konstrukcyjnego nie trzeba nikomu przedstawiać, jego najnowsze wydanie natomiast – beton architektoniczny – wciąż pozostaje nowością i budzi duże emocje. Spotykamy go przede wszystkim w nowoczesnych budynkach firmowych czy też użyteczności publicznej, ale coraz częściej także w prywatnych domach i mieszkaniach w wysokim standardzie. Popularność betonu architektonicznego w Warszawie i na całym świecie wzięła się z zamiłowania do surowych form oraz odnajdywania w nich wyjątkowego piękna i estetyki.

Czy jest beton architektoniczny? Warszawa

Beton architektoniczny to, najprościej rzecz ujmując, beton pełniący funkcję dekoracyjną i stosowany w aranżacji wnętrz. Podczas jego produkcji bardzo ważną rolę grają więc kwestie estetyczne. Co ważne, może to być tak naprawdę każdy beton, który nie został w żaden sposób wykończony, czyli pozostał odsłonięty. Jego projekt najczęściej tworzony jest przez zespół architektów oraz konstruktorów.

Dzisiejsze, innowacyjne technologie pozwalają na uzyskiwanie wyrafinowanych konstrukcji z betonu architektonicznego. Warszawa to miejsce, w którym pracuje wielu specjalistów od tego materiału, zarówno w kwestii projektowania, jak i wykonawstwa oraz zastosowania. Wyróżnia się on doskonałą trwałością i wytrzymałością, a choć może być identyczny z betonem konstrukcyjnym, wcale nie musi. Producenci eksperymentują zarówno z jego formą, jak i strukturą oraz specjalnymi właściwościami.

Jaki może być beton architektoniczny? Warszawa

Beton architektoniczny to niekiedy surowa bryła, innym razem materiał imitujący na przykład strukturę drewna lub płyty wiórowej. Może mieć różne odcienie, kształty i desenie, dlatego zyskał tak dużą popularność i wciąż projektanci oraz producenci wydobywają z niego potencjał. Oprócz estetyki ważne są także jego funkcjonalność oraz parametry wytrzymałościowe.

Z tego względu wielu producentów dodaje do mieszanek domieszki, takie jak włókna bądź plastyfikatory. Te pierwsze potrafią zapobiec pękaniu, zwiększyć szczelność, mrozo- i ognioodporność, a także wytrzymałość mechaniczną. Dzięki włóknom beton architektoniczny w Warszawie i nie tylko jest bardziej jednorodny, lepiej się go urabia oraz wykazuje większą szczelność. Plastyfikatory natomiast pomagają natomiast napowietrzyć beton, zmniejszyć w nim ilość wody, opóźnić lub przyspieszyć jego wiązanie lub zmodyfikować jego lepkość.

Jak wykorzystać beton architektoniczny? Warszawa

Beton architektoniczny w Warszawie to materiał, który doskonale współgra z innymi tworzywami, takimi jak drewno, metal czy cegła, dlatego znajduje swoje zastosowanie we wnętrzach nowoczesnych, szczególnie loftowych. Najczęściej wykorzystuje się go pod postacią ściennych płyt, zarówno w przypadku elewacji, jak i wnętrza budynku. Jeśli zostaną zaimpregnowane, doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia, w których panuje wiele wilgoci. Co więcej, pełnią funkcję izolacyjną dla dźwięków. Beton architektoniczny w Warszawie ceniony jest zarówno za swoją unikalną estetykę, jak i korzystne cechy funkcjonalne.