kontener

Kontener na gruz - jaki wybrać?

Prace remontowe, wyburzenia oraz budowa domu generują spore ilości różnych odpadów, które należy zutylizować. Zdecydowanej większości odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza. Pozostałości materiałów budowlanych, tj. stare cegły, kafle oraz tynki wymagają specjalnego pojemnika. Poniżej dowiesz się, jak utylizować odpady budowlane zgodnie z prawem oraz w trosce o środowisko, a dodatkowo poznasz też rodzaje kontenerów.

Rodzaje kontenerów na gruz — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przed wyborem właściwego rodzaju pojemnika na gruz oraz na odpady budowlane musisz określić ich rodzaj. Najczęściej po remoncie, rozbiórce lub po budowie zostają materiały budowlane jak kafelki, cegły, pustaki i elementy drewniane. Przed zamówieniem kontenera trzeba podać jego przeznaczenie. Można wynająć różne kontenery - rodzaje odpowiadają zazwyczaj przeznaczeniu odpadów. Istotny jest tutaj sposób utylizacji śmieci, dlatego wyróżnia się kontenery na gruz czysty lub zmieszany. Do pojemników przeznaczonych na gruz czysty trafiają wyłącznie odpady składające się z cegieł i pustaków, które wolne są od innych zanieczyszczeń. Do takiego kontenera nie powinny trafić inne pozostałości. Jeśli więc wiesz, że po remoncie lub po budowie powstaną dodatkowe odpady — zamów kontener na śmieci zmieszane. Bardzo ważna jest także wielkość kontenera. Należy wstępnie oszacować ilość odpadów, bo odpowiednich rozmiarów kontener może obniżyć koszty utylizacji gruzu. Wywóz kontenera o większej kubaturze jest droższy, ale zbyt mały kontener może nie pomieścić wszystkich odpadów, co finalnie podniesie koszt usługi. Kontener może mieć różną pojemność, dostępne są pojemniki, które zmieszczą do 7 m3 odpadów, ale są też większe, nawet takie powyżej 30 m3.

Kontenery — rodzaje i zastosowanie

Kontener na gruz czysty sprawdzi się wszędzie tam, gdzie planowany jest mały remont. Np. jeśli modernizujesz łazienkę, będziesz zrywać stare płytki lub kuć ściany. Odpady będą jednolite i można je potraktować jako czysty gruz. W przypadku jeszcze mniejszych prac sprawdzi się worek na gruz, typu "big bag". Kontenery na śmieci zmieszane są niezbędne, jeśli używa się materiałów budowlanych w workach, planuje się przebudowę więźby, pracuje się z płytami gipsowymi lub ze styropianem. Kontener może mieć pokrywę, taki produkt sprawdzi się na dużych placach budowy, jeśli utylizowane są wielomateriałowe śmieci. Pokrywa zapewnia ochronę przed wilgocią, dzięki temu płyty gipsowe, kartony oraz ziemia nie będą nasiąkać wodą, co zwiększyłoby tonaż śmieci. To też dobry sposób na gromadzenie materiałów pylących i lekkich, które mogłyby przenosić się podczas wiatru i zaśmiecać otoczenie. Kontener na budowę, do którego wrzuca się materiały niebezpieczne, nie powinien zawierać innych odpadów. Do takiego pojemnika wyrzuca się np. azbest.

Wywożenie odpadów z placu budowy

Kontenery na gruz odbierane są zazwyczaj przez firmy, od których zostały wynajęte. Koszt wywozu zależy od rodzaju odpadów, które chce się przeznaczyć do utylizacji, a także od wielkości pojemnika i tonażu. Droższe jest wywożenie kontenerów na śmieci zmieszane, nieco tańsza jest utylizacja gruzu czystego. Odpady niebezpieczne, jak azbest czy wełna mineralna mogą Cię kosztować najwięcej. Istnieją też kontenery samowyładowcze - producent może ułatwić wywóz odpadów, umieszczając na dole kontenera klapę, którą wysypują się śmieci. To dobre rozwiązanie na wielkopowierzchniowych placach budowy, ale rozwiązanie jest wykorzystywane też w przemyśle. Kontenery samowyładowcze zapewniają precyzyjne oraz kontrolowane wysypywanie śmieci, zwiększa to bezpieczeństwo na placu budowy oraz w miejscach utylizacji i składowania odpadów. Firma, która odbiera od Ciebie kontener z gruzem, zobowiązuje się do tego, że wszystkie odpady trafią do bezpiecznego, docelowego miejsca. Zostaną one unieszkodliwione zgodnie z obowiązującym prawem, niektóre z nich mogą zostać poddane recyklingowi, dzięki któremu powstaje kruszywo budowlane. W ten sposób przerabia się np. czysty gruz, dlatego ważne jest prawidłowe sortowanie odpadów.