dolomity

Dolomity - zastosowanie

Zastosowanie dolomitu jest szerokie i obejmuje nawet rolnictwo. Wszystko dlatego, że jest to skała osadowa, składająca się w znacznej większości z węglanów wapnia i magnezu, czyli składników, które okazują się nieocenione w kontekście regulacji pH gleby oraz poprawy plonowania i jakości zbiorów.

Dolomity – zastosowanie i właściwości

Jeśli chodzi o dolomity, zastosowanie obejmuje zarówno rolnictwo konwencjonalne, jak i ekologiczne. Doskonale sprawdzają się szczególnie w przypadku kwaśnych gleb, czyli takich, które posiadają zbyt małą ilość wapnia oraz magnezu. Co więcej, dzięki zawartości magnezu nierzadko zyskują przewagę nad innymi nawozami wapniowymi. Natomiast ze względu na naturalny skład oraz wielokierunkowe działanie stosowanie dolomitów zaleca się przy uprawach nie tylko warzyw, ale również roślin ozdobnych. Należą one jednak do nawozów mineralnych, dlatego ich dawkowanie powinno cechować się dużą ostrożnością i umiarem.

Jakie korzyści płyną z zastosowania dolomitu?

Decyzję o zastosowaniu dolomitu najczęściej podejmuje się ze względu na duże zakwaszenie gleby, które jest niebezpieczne dla upraw. O ile rzeczywiście wykazują rewelacyjne właściwości pod tym względem, ich wykorzystanie w rolnictwie oferuje znacznie więcej korzyści. Oprócz działania odkwaszającego wyposażają glebę w mikroelementy oraz poprawiają jej strukturę. Tym samym sprawiają, że plonowanie jest znacznie większe a uzyskane zbiory są lepszej jakości, także pod kątem smaku w przypadku warzyw i owoców, dzięki zwiększeniu efektywności azotu. Dolomity zastosowanie znajdują ponadto w zmniejszaniu niebezpiecznych konsekwencji działania metali ciężkich, które w przeciwnym razie mogłyby przeniknąć do upraw, a także sprawiają, że rośliny cechują się lepszą odpornością na przemarzanie. Ostatnia z wymienionych korzyści predestynuje je do stosowania nie tylko w kontekście roślin uprawnych, ale również ozdobnych.

Jak stosować dolomity?

To, jak stosować dolomity, wynika z ich postaci – w rolnictwie wykorzystuje się je jako sproszkowany nawóz, dlatego, aby zmniejszyć kwasowość gleby oraz uzyskać inne korzyści, należy go wysiać. Przed przystąpieniem do działania warto jednak sprawdzić odczyn gleby za pomocą kwasomierza lub poddając jej próbki analizie laboratoryjnej. Może się bowiem okazać, że odkwaszanie jest zbędne, a jego wykonanie przyniesie więcej strat niż zysków. Zastosowanie dolomitu wiąże się z jego rozprowadzeniem na glebie – ręcznie lub za pomocą siewnika – oraz przekopaniem na głębokości wynoszącej mniej więcej 20 centymetrów. Taki zabieg warto przeprowadzać co 2-3 lata, aby utrzymać odpowiedni odczyn gleby. Najlepiej jest uczynić to zaraz po żniwach, dzięki czemu odpowiednio przygotujemy ją na następne uprawy. Alternatywna propozycja tego, jak stosować dolomity, wiąże się z ich wykorzystaniem na 3-4 tygodnie przed zasiewem roślin.

Zastosowanie dolomitu – jaki nawóz wybrać?

Wiedza o tym, jak stosować dolomity musi zawierać również wiadomości na temat tego, jak wybrać odpowiedni produkt. Przede wszystkim powinniśmy kierować się jego składem chemicznym, lecz nie mniej ważny jest stopień jego rozdrobnienia. Drobne cząsteczki cechują się większą reaktywnością, a to oznacza, że pożądany efekt będzie szybciej zauważalny. Choć zazwyczaj musimy na niego chwilę poczekać, warto mieć na względzie, że wykazuje on działanie długoterminowe, a więc znacznie korzystniejsze zarówno dla rolnika, jak i samej uprawy.

Dolomity – zastosowanie, które może przynieść straty

Zastosowanie dolomitu obejmuje w zasadzie wszystkie rodzaje gleb, choć najbardziej polecany jest do tych kwaśnych oraz lekkich. Szereg niewątpliwych korzyści, które zyskamy dzięki przeprowadzeniu zabiegu z jego wykorzystaniem, bywa jednak złudny. Warto pamiętać, że, jak każdy inny nawóz, dolomit można przedawkować – na przykład stosując go, gdy gleba nie wymaga odkwaszenia lub w sposób niezgodny z zaleceniami. Wówczas nie tylko nic nie zyskamy, ale możemy nawet pogorszyć naszą sytuację, chociażby uniemożliwiając roślinom pobór cennych substancji z podłoża.

Więcej informacji w serwisie https://industria.eu/industria-logistyka/