podpis

Czy franczyza się opłaca?

Otwarcie nowego biznesu to nie lada wyzwanie dla początkującego przedsiębiorcy. Ogrom spraw organizacyjnych i administracyjnych może przytłaczać, dlatego też wiele osób rezygnuje z zakładania firmy od podstaw. Ciekawą alternatywę stanowi model franczyzy biznesowej, który łączy niezależność i bycie swoim własnym szefem z możliwością używania znanego na rynku znaku towarowego i sporemu obniżeniu kosztów. Z tego względu warto przeanalizować sposób działania takiego rozwiązania.

Na czym polega franczyza?

Franczyza opiera się na umowie, w której to podmiot zwany franczyzodawcą przekazuje prawo do dystrybucji i sprzedaży towarów lub usług, a także możliwość używania nazwy oraz modelu biznesowego drugiemu podmiotowi (franczyzobiorcy). Porozumienie partnerskie spisuje się na określony czas i ma jasno sprecyzowane prawa oraz obowiązki. Dla nowego, niedoświadczonego przedsiębiorcy taki rodzaj wsparcia może być nieoceniony, gdyż zmniejsza ryzyko błędów. Wszystko za sprawą sprawdzonego systemu obsługi, otrzymanego przeszkolenia, a także wiedzy franczyzodawcy. Bazując na badaniach przeprowadzonych wśród nowo powstałych firm, to właśnie te działające na zasadach franczyzy mają wyższy wskaźnik sukcesu. Tego typu oferty są bardzo zróżnicowane - rozpoczynając od restauracji, poprzez sklepy, aż do sieci hotelowych, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Franczyza - czy warto?

Każdy przedsiębiorca myśli przede wszystkim o zysku, dlatego pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to czy franczyza się opłaca? Mimo nieco zwiększonej szansy na sukces nikt nie da gwarancji, że biznes będzie udany. Wsparcie doświadczonego franczyzobiorcy daje jednak pewien spokój. Jedną z najtrudniejszych kwestii dla nowych przedsiębiorców stanowi wymyślenie ciekawego pomysłu na firmę. Zapał i determinacja mogą okazać się niewystarczające bez kreatywności. Franczyza zaś daje nam gotowy produkt, rozpoznawalność oraz kampanię reklamową już na samym początku działalności. Budowanie od podstaw to trudna i żmudna praca, której w przypadku nawiązania porozumienia partnerskiego można uniknąć. Inną zaletą jest niski próg wejścia. W praktyce oznacza to, że nie potrzeba dużego kapitału czy wysokiego wykształcenia. Możliwość prowadzenia kariery bez długich lat spędzonych na uniwersytecie czy różnego rodzaju szkoleniach i kursach jest bardzo kusząca. Przy odpowiednim wejściu na rynek istnieje szansa na naprawdę spore zarobki oraz zdobycie doświadczenia.

Franczyza - zarobki

Oczywiście można wybierać franczyzobiorcę na podstawie zainteresowań. Tego typu podejście może wprowadzić nieco pasji do życia zawodowego. Jednak tym, co interesuje większość przyszłych właścicieli, jest inna kwestia, a mianowicie - jaka franczyza się opłaca? Tak naprawdę dość trudno to przewidzieć. Wiele zależy od położenia geograficznego miejscowości, rozpoznawalności w danym rejonie konkretnej sieci oraz lokalizacji nieruchomości, w której znajdzie się lokal należący do franczyzy.

Jeśli chodzi o małe sklepy spożywcze, to w ostatnim czasie szczególnie wyróżnia się jeden z nich. Nie może więc dziwić fakt, że należy do franczyz, o które najczęściej pyta się w internecie, a takie hasła jak: “żabka franczyza ile można zarobić?” wpisywane w wyszukiwarkach to norma. Sieć sklepów z zielonym płazem w logo podbija zarówno duże, jak i mniejsze miejscowości. Można śmiało powiedzieć, że Żabka znajduje się prawie na każdym rogu. Być może jest to zasługa działań firmy, która dla nowych franczyzobiorców przygotowała specjalną ofertę z gwarantowanym przychodem miesięcznym 17 tys. złotych przez pierwszy rok. Jest to swego rodzaju gwarancja rentowności, a także spokoju przynajmniej przez pierwsze miesiące działalności.

Franczyza jak każdy inny pomysł na biznes stanowi wyzwanie, ale z należytą starannością, sumiennością i wkładem pracy własnej można odnieść sukces. Może być świetnym pomysłem na poprawę kondycji finansowej oraz odniesienie sukcesów w biznesie. Oferty franczyzy są bardzo różnorodne, co daje możliwość przebierania w branżach i analiz, która z nich w przyszłości będzie najbardziej dochodowa.