Łatwy i szybki transport to niewątpliwie wygoda, która ucieszyłaby każdą osobę. Nie zawsze jednak możemy skorzystać z samochodu, czego przyczyną może być jego awaria lub brak uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W takim wypadku niezwykle dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni samochodów. Firmy oferują wiele pakietów w przystępnych cenach oraz podstawienie auta w dowolne miejsce, co dodatkowo ułatwia podróż. Warto jednak dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, jakie elementy umowy powinny nas zaalarmować, a także, o co musimy się zatroszczyć w kwestii dodatkowych opłat. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z takich usług, artykuł pomoże Ci rozwiać wiele wątpliwości.
Wynajem samochodu - na co zwrócić uwagę?
Przed podpisaniem umowy dotyczącej wypożyczenia auta, czy to drogą elektroniczną, czy tradycyjną, warto, abyś poznał elementy, które powinny zostać przez Ciebie sprawdzone. Pierwszym z nich jest obecność kaucji za wynajem auta. Ma ona zabezpieczyć firmę przed ewentualnym wypadkiem, czy poniesionymi stratami w wyniku kradzieży, kolizji itp. Nie wszystkie wypożyczalnie pobierają jednak dodatkową opłatę w postaci kaucji. Jeżeli nie chcesz decydować się na takie zobowiązanie finansowe, niezbędne będzie odszukanie przedsiębiorstwa, które nie pobiera kaucji. Firmy oferują także różnorodne pakiety i oferty wynajmu. Do najpopularniejszych należy wypożyczenie krótko- i długoterminowe. Druga z opcji obowiązuje najczęściej, jeżeli zabieramy samochód na okres dłuższy niż 30 dni. Istotne będą wówczas wszystkie dołączone do umowy dokumenty. Wynajem samochodem może bowiem odbywać się na zupełnie innych warunkach w różnych firmach usługowych. Zmianie ulega także kwestia limitu kilometrów, które można wykonać każdego dnia. To niezwykle istotna kwestia, która może wpłynąć na całą naszą podróż. Nikt przecież nie chce wybrać się w daleką podróż, a później zorientować się, że dzienny limit wynosi 200 km. Przekroczenie takiej granicy skutkuje wówczas naliczeniem dodatkowych opłat. Kolejna istotna kwestia to ubezpieczenie pojazdu. Wypożyczalnia aut w Lublinie oferuje szerokie pakiety ubezpieczenia OC, NNW, AC i Assistance. Ich zakup może uchronić kierowcę od wysokich opłat związanych z ewentualnym wypadkiem czy stłuczką. To bardzo pomocne rozwiązania, w które warto się zaopatrzyć, szczególnie gdy wybieramy się w dalszą podróż. Przed podpisaniem umowy dopytajmy także o kwestie związane z uzupełnianiem paliwa, odbiorem i odstawieniem auta, a także jego czyszczeniem. Każde pytanie, które przyjdzie Ci do głowy, może okazać się bardzo przydatne i nie wahaj się, by zadać je przed zatwierdzeniem wypożyczenia samochodu.
Wynajem samochodu osobowego a koszty podatkowe
Wielu kierowców zastanawia się także, czy wypożyczenie auta wiąże się z opłaceniem podatku. Ta kwestia powinna zastanawiać przede wszystkim przedsiębiorców, którzy korzystają z wypożyczonych samochodów przede wszystkim w ramach działalności firmy. W takiej sytuacji możliwe jest odliczenie podatku VAT od faktur za wynajem w wysokości 50% lub nawet 100%. Aby to zrobić, właściciel przedsiębiorstwa musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, sporządzić odpowiedni dokument wynajmowanego samochodu, który będzie regulował sposób korzystania z niego. Ostatni, ale bardzo ważny krok to zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego poprzez VAT-26. Wynajem auta - VAT uzyskamy mniejszy, jeżeli nie dopełnimy któregoś z powyższych kryteriów. Zwrot kosztów dotyczy także eksploatacji pojazdu, czyli zakup paliwa, czyszczenia, czy drobnych napraw. Wynajem auta - na co zwrócić uwagę w przypadku chęci rozliczenia pojazdu? Istotną kwestią przy kosztach podatkowych jest maksymalna kwota, którą można otrzymać. Zgodnie z art. 23. 1. pkt. 47a ustawy o PIT nie może ona przekroczyć 150 000 zł. Opłata za czynsz najmu samochodu musi być więc odpowiednio pomniejszona, jeżeli przekracza ona górną granicę. W internecie odnaleźć można specjalne kalkulatory, które w przejrzysty sposób oszacują, jakie wartości powinniśmy uzyskać z racji rozliczenia podatku VAT za wynajmowany samochód.