dzieci

Kapcie dla dziecka - czy są potrzebne?

Obuwie dziecięce, podobnie jak to przeznaczone dla dorosłych, ma za zadanie chronić stopy przed zimnem, urazami mechanicznymi oraz wszelkimi chorobami o charakterze bakteryjnym lub grzybiczym. Jedną z istotnych zalet prawidłowo dobranych butów jest także przeciwdziałanie wadom nabytym stóp. Nie inaczej jest z kapciami, w których dziecko spędza czas w domu, żłobku czy przedszkolu. Obecnie wybór obuwia dziecięcego na rynku może przytłaczać. Różnorodność modeli, czy to ze względu na typ obuwia, materiał z jakiego jest wykonane czy też fason, powoduje, że zakup odpowiednich butów dla dziecka nie jest tak prosty, jakby się wydaje. Zastanawiasz się, jak to się ma do kapci? Czy są dziecku niezbędne, a jeśli tak, to czym kierować się przy ich wyborze?

Czy kapcie dla dzieci są konieczne?

Lekarze ortopedzi i fizjoterapeuci są zgodni, że w warunkach domowych dzieci powinny chodzić boso lub w skarpetkach. Taka rekomendacja wynika z faktu, że dziecięce stopy charakteryzują się wysoką plastycznością. Ryzyko powstania zniekształceń czy wad stóp, a także nieprawidłowego wzorca chodu u najmłodszych jest zatem wysokie. Pozwalając dziecku chodzić boso bądź tylko w skarpetkach stwarzasz prawidłowe warunki dla jego rozwoju, zwłaszcza jeżeli chodzi o swobodne przenoszenie ciężaru ciała czy obciążania stopy w różnych kierunkach. Dowiedziono, że dzieci, które przez większość spędzanego w domu czasu chodziły boso czy w odpowiednich rozmiarowo skarpetkach, rzadziej się przewracają, dzięki lepiej rozwiniętemu zmysłowi równowagi.

Jak wybrać odpowiednie kapcie dla dziecka?

Co jednak, kiedy dziecko przebywa poza domem, w przedszkolu, szkole, na wyjazdach szkolnych czy wakacjach? Wtedy postaw na kapcie, które są dla dziecięcej stopy neutralne, a ono samo będzie się w nich czuło, jakby chodziło boso. Kapcie takie powinny być elastyczne, lekkie i przewiewne. W żaden sposób nie mogą ograniczać swobody ruchowej dziecka. Zbyt ciasne spowodują podwijanie się palców, pojawienie się bolesnych otarć czy wreszcie powstawanie i pogłębianie się deformacji stóp. Istotne, aby dziecko potrafiło je samodzielnie założyć i zdjąć. Warto zwrócić uwagę, by zapiętki były dość miękkie, a noski lekko zabudowane. Dobrze, żeby podeszwa była wykonana z gumy, ponieważ materiał ten skutecznie chroni przed poślizgnięciem się. Wkładka powinna być płaska, o ile tylko nie ma ku temu przeciwskazań ortopedycznych, a dziecko nie ma więcej niż 7 lat.

Kapcie profilaktyczne

Jeżeli podejrzewasz u dziecka wadę stóp, skonsultuj się z ortopedą lub fizjoterapeutą dziecięcym, który rozwieje Twoje wątpliwości i doradzi zakup odpowiednich butów. Pamiętaj, że obuwie profilaktyczne a obuwie ortopedyczne to dwa różne produkty. Kapcie profilaktyczne dla dziewczynek i chłopców mają za zadanie zapobiegać wadom stóp i postawy oraz wspierać rozwój układu kostno-stawowo-mięśniowego. Na pierwszy rzut oka kapcie te nie różnią się niczym od klasycznych modeli. Zostały jednak tak zaprojektowane, by skutecznie zapobiegać powstawaniu deformacji stóp oraz wad postawy. Charakteryzują się usztywnianym tylnikiem, stabilizującym piętę, elastyczną podeszwą, zapewniającą właściwą amortyzację, oraz usztywnieniem w okolicy kostki, które z kolei stabilizuje całą stopę. Świetnym przykładem będą tu tak zwane kapcie Danielki, dostępne również w formie sandałków na stronie https://danielki.sklep.pl/kategoria/kapcie-profilaktyczne-dziewczynka. Jeżeli chodzi o kapcie ortopedyczne, to należy mieć na uwadze, że ich głównym zadaniem jest korygowanie istniejących już wad stóp i postawy, a ich zakup wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą. Obuwie takie będzie dostosowane strictedo rodzaju wady, jaką ma korygować. Jako przykład mogą posłużyć tu buty z ortezą stabilizującą stopy bądź te z obcasem Thomasa, służące niwelowaniu koślawości stóp.

Gdzie kupić kapcie dla dziecka?

Wiele znanych dziecięcych marek obuwniczych projektuje buty profilaktyczne dla najmłodszych, pozostając w ścisłej współpracy z fizjoterapeutami i lekarzami ortopedii. Wybór i dostępność kapci tego typu są naprawdę szerokie, a informacje na ich temat znajdziesz na stronach Internetowych czy w sklepach z odzieżą dziecięcą. W przypadku butów ortopedycznych pamiętaj, że najczęściej są one wykonywane na zamówienie, według ścisłych wytycznych lekarza ortopedy. Przydatną informacją będzie dla Ciebie z pewnością fakt, że często bywają refundowane przez NFZ, stąd warto zasięgnąć rady lekarza na temat warunków takiej refundacji.