chirurg

Nici wchłanialne a niewchłanialne - różnice

Nici chirurgiczne są niezbędnym materiałem potrzebnym do założenia szwów. Jako że organizm ludzki różnie reaguje na przyjęcie ciała obcego, w tym przypadku szwów, na rynku medycznym istnieją najróżniejsze ich rodzaje pozwalające na bezpieczną i pewną aplikację do ludzkiego ciała bez niebezpiecznych powikłań, jakimi mogą być uczulenia czy reakcje zapalne.

Prócz bezpieczeństwa, kluczową rolę w dobieraniu właściwych szwów pełnią tutaj walory estetyczne - dlatego ów materiały chirurgiczne dzieli się na nici wchłanialne i niewchłanialne. Poniżej dowiesz się, w jakim konkretnych przypadkach stosuje się poszczególny rodzaj nici!

Nici chirurgiczne niewchłanialne - charakterystyka

Nici chirurgiczne niewchłanialne stosuje się głównie do zakładania szwów i podwiązek chirurgicznych tych miejsc wymagających dłuższej rekonwalescencji. Zazwyczaj całkowity czas ich rozpadu trwa od dwóch do trzech miesięcy, ale to lekarz oczywiście decyduje o czasie wyciągnięcia ich z ciała. Niewątpliwie charakteryzuje je również dość niska cena.

Gdzie najczęściej używa się nici niewchłanialnych?

  • W chirurgii skóry - to właśnie ten rodzaj szwów jest głównie stosowany przez chirurgów. Aspektem, który przemawia za ich stosowanie w tej dziedzinie z pewnością jest obawa przez reakcjami zapalnymi organizmu.
  • W chirurgii urazowo-ortopedycznej - w tej dziedzinie chirurgii stosuje się nici wchłanialne stalowe o monofilamentowej strukturze. Są one niezwykle odporne na zginanie - to bardzo pożądana cecha a rehabilitacji pacjenta po operacji. Prócz tego są bardzo plastyczne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju pęknięcia, które mogło by wystąpić na przykład podczas ich wiązania.
  • W chirurgii sercowo-naczyniowej - nici te, a konkretniej szwy monifilametowe, są szczególne ważne podczas operacji sercowo-naczyniowych. Wyróżnia je bioobojętność i stałe podtrzymanie tkanki. Dodatkowo są bardzo delikatne i nie nasiąkają płynami. Ten rodzaj akcesoriów medycznych pakuje się "na prosto", dzięki czemu zmniejsza się pamięć skrętu.
  • W chirurgii okulistycznej -w okulistyce stosuje się zazwyczaj nici monifilamentowe, które pozwalają na ich wysoce precyzyjne wiązanie. Dodatkowo te rodzaj szwów jest niezwykle wytrzymały na rozciąganie.

Nici chirurgiczne wchłanialne - charakterystyka

Nici chirurgicznych wchłanialnych używa się głównie do zabiegów, które nie wymagają długiego okresu podtrzymywania skóry. Stosowane są przy mniej innowacyjnych zabiegach, bądź mniejszych ranach utrzymując tkankę praktycznie w niezmienionym stanie, dając tym samym poczucie bezpieczeństwa pacjentowi. Kolejną różnicą między szwami wchłanialnymi, a nie wchłanialnymi jest czas, w którym znajdują się w skórze - w przypadku szwów rozpuszczalnych ich usunięcie może nastąpić nawet do tygodnia czasu.

Przy jakich zabiegach najczęściej używa się nici wchłanialnych?

  • W chirurgii plastycznej - dla osób decydujących się na poprawę wyglądu przez zabiegi chirurgiczne, z pewnością istotny jest efekt końcowy po zabiegowy. Im mniej blizn i śladów szpecących ciało tym lepiej, wobec tego właśnie w tej dziedzinie stosuje się ten rodzaj szwów pozwalając tym samym na uzyskanie satysfakcjonujących efektów dla pacjenta
  • W zabiegach urologicznych -w tych delikatnych miejscach, niezwykle pożądane jest używanie materiałów, które nie będą pożywką dla drobnoustrojów, które dodatkowo szybko wsiąkną, bez niekomfortowego wyciągania szwów. Dlatego w tej kategorii stosuje się nici wchłanialne
  • Przy zabiegach stomatologicznych -w większości przypadków rany powstałe na przykład w wyniku ekstrakcji zęba są dość małe i szybko się goją, dlatego do szycia rany około zębowej wykorzystuje się właśnie nici wchłanialne
  • W ginekologii -szczególnie dla kobiet estetyka jest niezwykle istotna. Właśnie dlatego w zabiegach ginekologicznych (nawet po porodowych) najczęściej stosuje się szwy rozpuszczalne, które nie pozostawiają trwałych śladów
  • W chirurgii dziecięcych -dla najmłodszych stosuje się również te delikatniejsze nici, po to, by uniknąć dyskomfortu towarzyszącemu podczas ich wyciągania