apartament

Rodzina 2+2 - jakie mieszkanie wybrać?

Posiadanie własnej nieruchomości to jeden z wyznaczników życiowej stabilizacji. Jest ona istotna zwłaszcza dla tych, którzy założyli rodzinę i mają już swoje dzieci. Stworzenie domu pełnego ciepła, bezpieczeństwa oraz zapewniającego komfortowe warunki staje się priorytetem. Jeżeli należysz do tego grona i zajmujesz się poszukiwaniem wymarzonego lokum dla swojej drugiej połówki oraz dwójki Waszych dzieci, z pewnością zdążyłeś już zrozumieć, że to spore wyzwanie wymagające wielu działań połączonych z elastycznością. Jakie mieszkanie dla 4-osobowej rodziny będzie optymalne? Przeglądając oferty, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Przestrzeń potrzebna do życia w komfortowych warunkach

Kluczowy aspekt to oczywiście wielkość i układ pomieszczeń. Zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Za minimum uznawane jest 60 m², gdyż z powodzeniem można podzielić je na dwie sypialnie oraz salon, resztę przeznaczając na łazienkę, kuchnię i mały hol. Tutaj do Ciebie zależy, jak je zagospodarujesz. Jedna z nich może stać się przestrzenią dla dzieci, druga zaś dla rodziców. Zawsze pozostaje też opcja wyposażenia salonu w dużą, wygodną rozkładaną sofę, która pozwoli spędzać tam noce. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zainwestuj w lokum przynajmniej o 10 lub 15 m większe.

Mieszkanie dla rodziny 2+2 umożliwiające cieszenie się osobnym salonem i trzema sypialniami stanowi doskonały wybór, którego nie będziesz żałować. Docenisz je zarówno wtedy, gdy pociechy będą jeszcze małymi dziećmi, jak i wtedy, gdy staną się nastolatkami oraz będą zawzięcie dbały o własną prywatność. Jeżeli chodzi o to, jaki metraż dla 4-osobowej rodziny spełni Twoje oczekiwania, można uznać, że najbezpieczniej będzie wybierać spośród przedziału od 60 m² do 80 m². Miej na uwadze to, że w tych większych najczęściej znajdują się dwie łazienki lub osobna łazienka i toaleta. Przy czterech lokatorach robi to naprawdę dużą różnicę oraz pozwala zapomnieć o porannych przygotowaniach do wyjścia do szkoły czy pracy, które przebiegają w nerwowej atmosferze.

Na którym piętrze powinno znajdować się najlepsze mieszkanie dla rodziny 2+2?

Zapoznając się z lokalami na sprzedaż, sprawdź, na którym piętrze się one znajdują. Tutaj korzystnym wyborem będą te na najniższych kondygnacjach, a zwłaszcza na parterze. Unikniesz dzięki temu kłopotów z wnoszeniem wózków, toreb pełnych zakupów czy długiego oczekiwania na windę, gdy spieszy Ci się, aby nakarmić malucha. Dodatkową zaletą jest fakt, że w przypadku obecnie realizowanych inwestycji większość z nich umożliwia właścicielom nieruchomości na parterze cieszenie się niewielkim ogródkiem, który do nich przynależy. Tak zostały zaprojektowane niektóre apartamenty w Wieluniu i innych miastach. Uwierz, że nie będzie nic przyjemniejszego, niż relaks w otoczeniu przyrody w ciepły, letni dzień. Możesz urządzić tam mały plac zabaw dla swojego potomstwa i przez cały czas mieć je w zasięgu wzroku, gdy będziesz wykonywać domowe porządki. Warto podkreślić, że mieszkając na piętrze, namiastkę ogrodu możesz uzyskać, wybierając lokal z tarasem lub balkonem, który następnie odpowiednio urządzisz. Nie zastanawiaj się jednak nad inwestowaniem w apartamenty położone najwyżej. Nie sprawdzą się one w przypadku rodzin z małymi dziećmi i mogą być źródłem wielu potencjalnych problemów.

Lokalizacja kluczem do sukcesu

Pamiętaj, że to, ile m² dla 4-osobowej rodziny będzie wystarczające, stanowi tylko jedną z szeregu informacji, które musisz wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Ważna jest także lokalizacja. Jeśli masz taką możliwość, zakup lokum w okolicy położonej z dala od zgiełku miasta jednak w niewielkiej odległości od tego, co tworzy środowisko sprzyjające życiu w komfortowych warunkach. Zdecydowanym atutem będzie bliskość placówek oświatowych, sklepów spożywczych, punktów usługowych, restauracji oraz terenów zielonych, które stanowią doskonałą przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Unikaj również budynków tuż przy ruchliwych drogach.