Do czego stosuje się czekoladę deserową?
Czekolada, czyli słodka tabliczka pokryta ozdobnym papierkiem nadziana lekko kwaśnymi owocami. Uwielbiają ją zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. W formie deseru, dodatku do dań wytrawnych czy nawet w kosmetyce. Ten niezwykły produkt uznawany jest także za afrodyzjak. Poznaj zatem nieco bliżej historię oraz mnogość zastosować czekolady deserowej.
Od religijnych rytuałów do bombonierki pełnej czekoladek, czyli niezwykła historia czekolady.
Wbrew pozorom czekolada 1kg nie jest wymysłem francuskich czy włoskich cukierników - ten słodki deser liczy już około 4000 lat. Aby odkryć historię czekolady należy cofnąć się do czasów powstawania pierwszych cywilizacji, a dokładnie jednej z najbardziej rozwiniętych, czyli Majów. To właśnie oni jako pierwsi sporządzili pierwowzór dzisiejszej gorącej czekolady, napoju bogów, wykorzystywanego wtedy w celach religijnych. Xococalit była napojem składającym się z rozdrobnionych nasion kakaowca, chilli, miodu i kukurydzy, który w smaku raczej nie przypominał czekolady, którą dzisiaj znają wszyscy.
Przybycie nasion kakaowca do Europy zawdzięczamy Hiszpanii i jej niezwykłym wyprawom. Niestety na pierwszą tabliczkę czekolady należało poczekać aż do roku 1847, kiedy to w jednej z fabryk powstał słodki deser z kakao, cukru i masła kakaowego.
Czekolada deserowa w cukiernictwie i nie tylko - czy czekolada na słono może być smaczna?
Czekoladę deserową najlepiej na pewno kojarzysz ze słodkimi deserami, ciastem czekoladowym czy lodami w towarzystwie świeżych owoców. Tabliczki czekolady wykorzystuję się m.in do stworzenia jednego z najbardziej kultowych ciast kuchni amerykańskiej - brownie, a także pochodzącego z Francji fondue czekoladowego - rozpuszczonej masy czekoladowej w której zanurzamy nabite na wykałaczki owoce. Ale czy wyobrażasz sobie czekoladę np. w towarzystwie mięsa? Sos mole to jeden z popularniejszych sosów kuchni meksykańskiej - słodki, a jednocześnie pikantny sos z dodatkiem czekolady i chilli jest najczęściej podawany w towarzystwie mięs. Czekolada jest również dodatkiem do tradycyjnego chili con carne, czyli meksykańskiej potrawy z dodatkiem mielonej wołowiny, cebuli, czosnku i czerwonej fasoli.
Czekolada deserowa jako dekoracja tortów czy innych deserów
Czekolada deserowa w cukiernictwie to nie tylko świetny dodatek do kremu, ale także genialna i w 100% jadalna dekoracja. Z czekolady powstają m.in listki czekoladowe, literki czy figurki umieszczane na tortach. Zjawiskową i bardzo łatwą do zrobienia dekorację stanowią również płatki z czekolady: wystarczy, że rozsmarujesz łyżeczkę rozpuszczonej czekolady deserowej na papierze do pieczenia, a następnie włożysz całość do lodówki, aby czekolada zastygła. Rozpuszczona czekolada sama w sobie jest również popularną polewą ciast oraz innych wypieków.
1 kg czekolady... Do masażu, czyli czekolada w kosmetyce
Czekolada oprócz walorów smakowych, ma również wiele właściwości zdrowotnych i upiększających. Dzięki zawartości witamin A, B i E oraz składników mineralnych takich jak magnez, cynk czy żelazo czekolada nawilża skórę, nadaje jej zdrowy blask, a także zapobiega jej starzeniu. Niezwykłe właściwości czekolady wykorzystywane są w wielu zabiegach kosmetycznych, takich jak masaż rozpuszczoną czekoladą, który wspomaga walkę z cellulitem i wprowadza w błogi nastrój. Czekolada może być także składnikiem peelingów do ciała (także tych domowej roboty) czy masek do twarzy, o właściwościach przeciwzmarszczkowych.
Sam zapach czekolady również wpływa kojąco na organizm. Poprzez zwiększenie poziomu serotoniny (hormonu szczęścia) obniża poziom stresu, relaksuje i zapobiega depresji. Świetnym sposobem na wprowadzenie się w dobry nastrój może być np. używanie balsamu do ciała o zapachu czekolady, czy nawet czekoladowych perfum. Jeżeli natomiast nie jesteś wielkim fanem czekoladowych kosmetyków, możesz zainwestować w dobrej jakości świeczki zapachowe, które podczas palenia wypełnią twój dom niezwykłym aromatem, jakbyś trzymał w nim 1kg czekolady, a nawet i całą czekoladową fabrykę.