prawo jazdy

W jakim wieku rozpocząć kurs prawa jazdy?

Możliwość poruszania się prywatnym pojazdem mechanicznym jest niezwykle ceniona przez wiele osób. Przede wszystkim nie są one ograniczone w żaden sposób - nie muszą uważać na rozkład jazdy czy zastanawiać się, czy znajdzie się dla nich miejsce do siedzenia. Samochód czy inne pojazdy to ogromna wygoda, dlatego bardzo dużo osób decyduje się na kurs oraz egzamin, które umożliwiają uzyskanie odpowiednich uprawnień. Warto również zaznaczyć, ze posiadanie prawa jazdy jest obecnie często wymagane przez pracodawców - szczególnie wtedy, kiedy stanowisko, na którym będziemy pracować, wiąże się z częstymi wyjazdami.

Całkiem spora ilość osób jest przekonanych, że za kierownicą może zasiąść tylko osoba, która ukończyła 18 lat, jednak nie jest to prawda. W poniższym artykule znajduje się odpowiedź na pytanie, w jakim wieku rozpocząć kurs prawa jazdy i nie tylko. Jeśli więc chcesz zdawać na prawo jazdy kat.B w Poznaniu lub innym mieście albo chcesz zdobyć inną kategorię uprawnień do kierowania pojazdami, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu.

Kiedy prawo jazdy kat.B - Poznań, a kiedy inne?

To, na jaką kategorię prawa jazdy będziemy zdawać, zależy m.in. od tego, ile mamy lat oraz jakim pojazdem mamy zamiar jeździć. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że po drogach w Polsce, całkowicie legalnie można poruszać się już po ukończeniu 14 roku życia, posiadając ważne prawo jazdy w kategorii AM. Co więcej - jest to dosyć młoda kategoria uprawnień, która zaczęła obowiązywać w 2013 roku. Zgodnie z prawem osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów, zachowują uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi o pojemności do 49 ccm, tak jak miało to miejsce w przypadku starych zasad. Jak już zostało wspomniane - kategoria AM umożliwia legalną jazdę pojazdami o określonej pojemności silnika oraz mocy. Mają one również ograniczenie prędkościowe - nie mogą jechać szybciej niż 45 hm/h. Do tej grupy zaliczane są motorowery, czterokołowce lekkie, a także mikrosamochody, które posiadają homologacje jako czterokołowiec lekki.

Następnie mamy kategorie A1, A2 i A - wszystkie one są zarezerwowane dla fanów jednośladów - są to bowiem uprawnienia na motocykle. A1 i A2 wyróżniają się m.in. ograniczeniem pojemności maksymalnej silnika natomiast w przypadku kategorii A, takich ograniczeń nie ma.

Najpopularniejsze jest jednak prawo jazdy kat.B. Poznań to natomiast jedno z miast, w których najczęściej zdawane są egzaminy na zdobycie uprawnień. Takie prawo jazdy umożliwia kierowanie samochodem o dowolnej pojemności silnika i łącznej wadze do 3 i pół tony. Tak długo jak pojazd spełnia te kryteria, jest on traktowany jako samochód osobowy - w zasadzie niezależnie od jego przeznaczenia. Warto więc pamiętać o tym, że o ile ograniczeń w mocy silnika nie ma, tak prawo jazdy kat.B daje nam prawo do poruszania się ale wyłącznie osobówkami.

Można spotkać się również z innymi kategoriami prawa jazdy - wszystkie one dają możliwość poruszania się jeszcze większym samochodem, a więc stanowią one wymóg wszelkich firm przewozowych i nie tylko.