Falownik – co to jest i jak działa?

Bardzo często zdarza się, że falownik zwany jest przemiennikiem częstotliwości, jednak nie są to dokładnie takie same urządzenia – wykazują inne właściwości. Falowniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, ale i nie tylko. Ich możliwości doceniane są w różnych branżach. Czym jednak dokładnie są i na jakiej zasadzie działają?

 

Falownik – czym jest?

 

Warto na początku dowiedzieć się, co to jest falownik. Znany jako power inverter, a skrótowo określany DC/AC, falownik jest urządzeniem, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego (ang. direct current, DC) w prąd zmienny (ang. alternating current, AC). Efektem jest prąd, który charakteryzuje się możliwością regulacji wartości napięcia, jak i częstotliwości.

Jak zostało wspomniane, falownik nie jest przemiennikiem częstotliwości. Jak sama nazwa wskazuje, przemiennik ma za zadanie zmianę częstotliwości prądu zmiennego, a nie, jak falownik, przemianę stałego w zmienny.

Na rynku obecnie najczęściej można spotkać się z urządzeniami, które sterowane są za pomocą zaawansowanych technologicznie procesorów sygnałowych, dzięki którym możliwa jest kontrola szeregu parametrów silnika. Falowniki zwykle zbudowane są z tranzystorów typu IGBT, choć zdarza się też, że zastosowane zostają tranzystory polowe, czyli unipolarne – dzieje się tak w przypadku niższego napięcia.

Wiedząc już, jak działa falownik, warto też znać jego rodzaje. Urządzenia te są całkowicie niezbędne do prawidłowej pracy napędu maszyn – szczególnie tych, które mają pracować z dokładnie sprecyzowanymi wymaganiami. Wybór tranzystora polega na dobraniu odpowiednich jego parametrów. Wszystko to sprawia, że falowniki dzielimy na wiele różnych rodzajów.

Jakie są rodzaje falowników?

 

Na rynku można znaleźć wiele różnych falowników, które są przeznaczone do innego zastosowania. Dziś bardzo często bywają stosowane przy rozwiązaniach fotowoltaicznych. Z racji różnych zapotrzebowań powstało wiele rodzajów tego urządzenia, które może zostać w ten sposób wykorzystane.

Najczęściej dzieli się je z racji na wielkość, jak i możliwą ilość podłączonych do nich paneli fotowoltaicznych. W ten sposób wyróżnia się:

  • mikrofalowniki– rodzaj, który współpracuje tylko z jednym panelem fotowoltaicznym,
  • falowniki stringowe– nadają się świetnie do małych instalacji fotowoltaicznych (1–30 kW) – potrafią wtedy obsłużyć wszystkie panele,
  • falowniki centralne– jest to rodzaj, który poradzi sobie z obsługą farm fotowoltaicznych, które sięgają mocą setek kilowatów.

Każdy falownik powinien być odpowiednio dopasowany do zadania, które zostaje przed nim postawione. Moc musi być dobrana w ten sposób, aby wykorzystanie urządzenia było optymalne, gdyż wtedy zachowa ono najlepszą sprawność. W zależności od modelu, jak i typu, rozkład wartości napięcia i natężenia prądu będzie inny.

Z racji możliwości łączenia się z siecią elektroenergetyczną, fotowoltaiczne instalacje, jak i falowniki dzieli się na dwa kolejne podtypy – sieciowe i wyspowe. Falownik sieciowy, jak sama nazwa wskazuje, ma możliwość połączenia z siecią, co sprawia, że nie może ładować akumulatorów. Falownik wyspowy działa na odwrotnej zasadzie – nie łączy się z siecią, ale potrafi załadować magazyny energii.

 

Co jeszcze warto wiedzieć? Falowniki, fotowoltaika i najlepsze modele

 

Na dzisiejszym rynku najczęściej można spotkać się z falownikami beztranzystorowymi, które mają szereg zalet. Przede wszystkim są dużo lżejsze od ich tranzystorowych odpowiedników. Wykazują też lepszą sprawność w bardzo szerokim zakresie obciążenia.

Nie znaczy to jednak, że falowniki tranzystorowe nie mają jakichkolwiek pozytywów. Dzięki izolacji galwanicznej dają one opcję uziemienia tablicy – jest to niezbędne przy montowaniu nowych typów baterii słonecznych.

Przy zakupie tych urządzeń warto postawić na zaufane firmy. Falownik Fronius odznacza się najwyższą jakością oraz nowoczesnymi rozwiązaniami. Powstaje w austriackiej firmie, która od lat cieszy się zaufaniem klientów, gdyż dostarcza na rynek solidne produkty. W jej ofercie można znaleźć urządzenia różnego rodzaju, które będą odpowiednie do przeróżnych instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli szukasz niezawodnego rozwiązania, postaw właśnie na model Fronius. Falownik ten posłuży Ci przez długie lata. Aby uzyskać więcej informacji w tym temacie, zawsze możesz skontaktować się z profesjonalna firmą zajmującą się montażem instalacji fotowoltaicznych – jak np. Kraina OZE.