Kryptowaluty - co to jest?

Kryptowaluty w ciągu ostatnich kilku lat zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Są walutą, jednak znacznie różnią się od tradycyjnych pieniędzy. Można nimi płacić w wielu miejscach, a do przeprowadzenia transakcji nie jest potrzebny bank ani inny pośrednik. Tym właśnie charakteryzują się kryptowaluty. Co to jest i gdzie można je kupić?

Co to są kryptowaluty – definicja

Kryptowaluta to wirtualna moneta, przechowywana i wytwarzana elektronicznie. Jej działanie opiera się na rozproszonym systemie księgowym, za którym stoi zaawansowana kryptografia. System ten przechowuje informacje na temat stanu wirtualnego portfela i wykorzystuje specjalne, cyfrowe szyfrowanie, aby zabezpieczyć wszystkie transakcje.

Dzięki temu kontrolę nad poszczególnymi transakcjami ma jedynie właściciel portfela. Kryptowaluty są całkowicie niezależne od tradycyjnych finansów i nie podlegają standardowym limitom finansowym. Z tego względu przeprowadzanie transakcji nie wymaga obecności banku ani innego pośrednika. Z tym udogodnieniem wiąże się jednak pewne ryzyko. Nie mamy bowiem nad sobą instytucji, która może sprawować piecze nad wszystkimi działaniami. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia jakiegoś problemu, jesteśmy zdani na siebie i sami musimy sobie poradzić z rozwiązaniem. Kryptowaluty nie mają fizycznej formy tak jak tradycyjne pieniądze, dlatego korzystanie z nich odbywa się za pośrednictwem specjalnych, elektronicznych portfeli. Mogą występować w formie oprogramowania lub pendrive’a. Według wyroku wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości UE kryptowaluty uznawane są za prawny środek płatniczy na terenie Unii Europejskiej. Z tego też względu zwolnione są z opodatkowania VAT.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta

Obecnie na rynku odnotowuje się obecność niemal 4000 kryptowalut, jednak najpopularniejszą na świecie jest Bitcoin (BTC). Ta waluta została stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób (nie ma dokładnych informacji na ten temat) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. BTC był pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą. Od tego czasu niezmienne jest liderem na światowym rynku cyfrowych monet.

Obecnie coraz więcej instytucji i placówek decyduje się na przyjmowanie płatności właśnie w formie Bitcoina. Jego największymi zaletami są: niezależność od tradycyjnych finansów, w pełni anonimowe i prywatne transakcje, bezpieczeństwo użytkowania, błyskawiczne wysyłanie monet do dowolnego miejsca na świecie.

Chociaż waluta BTC zyskała ogromną popularność w ostatnim czasie, to wciąż jednak niektórzy wahają się w podjęciu decyzji o inwestycji. Powodem tego są stałe wahania kursu Bitcoina na giełdach. Od 2017 roku wykres jego wartości to prawdziwa sinusoida. BTC ma już za sobą kilka poważnych spadków i wzrostów. Dlatego istotne w tym przypadku jest szybkie działanie.

Gdzie można kupić kryptowalutę?

Wiesz już, co to są kryptowaluty. Pewnie teraz zastanawiasz się, jak możesz je zdobyć. Sposobów na ich zdobycie jest kilka, a najpopularniejszym są giełdy. Obecnie większość obrotów na rynku cyfrowych walut odbywa się właśnie w tych miejscach. Tam też ceny są najkorzystniejsze, ponieważ każda kryptogiełda sama ustala wartość kursu. Jest to zależne od podaży i popytu. Wadą giełd będzie jednak to, że początkujący inwestorzy mogą sobie nie poradzić z wykonywaniem operacji, ponieważ niektóre czynności są nieco skomplikowane.

Znacznie lepszym miejscem do rozpoczęcia przygody z kryptowalutami są specjalne kantory, takie jak np. https://impily.com/. Umożliwiają one łatwe i błyskawiczne wejście na rynek i dokonywanie transakcji. Dodatkowo w kantorach można również bezpiecznie przechowywać swoje monety. Aby zacząć działać wystarczy założyć konto. Niektóre kantory nie wymagają weryfikacji, jednak warto to zrobić, ponieważ dzięki temu mamy więcej możliwości.

Za kryptowalutę na polskich giełdach i w kantorach bez problemu można zapłacić złotówkami. Dostępne metody płatności to tradycyjne przelewy bankowe, przelewy ekspresowe oraz płatności SEPA.