Jak sprawdzić auto z Holandii?

W momencie, gdy chcemy kupić auto z zagranicy, to powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie jego dokumenty się zgadzają. Także należy w miarę możliwości zobaczyć, jaki jest faktyczny stan techniczny pojazdu, którym chcemy jeździć na polskich drogach. W obecnych czasach istnieje wiele narzędzi, które mogą nam pomóc, aby nie kupić jakiegoś pojazdu, który ma poważne usterki uniemożliwiające bezpieczne jeżdżenie tym samochodem.

Jak sprawdzić auto z Holandii?

W dzisiejszych czasach sprawdzimy bez problemu jak wygląda auto, które chcemy sprowadzić z Holandii, ponieważ mamy odpowiednie narzędzia, dzięki którym sprawdzenie auta z Holandii powinno być dość łatwe. Historię interesującego nas pojazdu zobaczymy na stronie internetowej historiapojazdu.pl, na której także sprawdzimy dokładnie, ile samochód ma kilometrów za sobą. Można też skorzystać z prywatnych serwisów, ale tam nieraz będzie trzeba zapłacić za raport o danym samochodzie, który nas interesuje. W tych serwisach zobaczymy, czy samochód nie był kradziony lub nie uczestniczył w kolizjach, o których nie jesteśmy poinformowani przez sprzedawcę tego pojazdu. W przypadku, gdy ktoś zadaje sobie pytanie auto z Holandii - jak sprawdzić, to również można skorzystać z witryny RDW, czyli Państwowej Służby Ruchu Drogowego, ponieważ oni prowadzą rejestr przebiegu kilometrów wszystkich pojazdów w Holandii.

W momencie, gdy kupujemy auto od prywatnej osoby, z tego kraju to warto poprosić o przegląd techniczny u diagnosty, który potwierdzi stan faktyczny samochodu, którym się interesujemy. Takie sprawdzenie będzie trochę kosztowało, ale wtedy nie będziemy kupować tzw. kota w worku i będziemy wiedzieć, czy w pojeździe nie ma żadnych usterek, które są natychmiast do naprawy. Podczas takiego badania techniczne zostanie również sprawdzony stan lakieru, przez co dowiemy się, czy nie ma jakichś zarysowań, o których nie zostaliśmy poinformowani przez właściciela. W przypadku, gdy nas interesują samochody z Holandii - autotesto.pl to na tej stronie internetowej dowiemy się więcej o tym jak sprawdzać pojazd, który pochodzi stamtąd.

O jakich kwestiach należy pamiętać, gdy sprowadzamy auto z Holandii?

Do przeprowadzenia prawidłowej transakcji kupna samochodu z Holandii jest potrzeba podpisania umowy kupna-sprzedaży. Najlepiej wykonać ten dokument w dwóch językach, aby nie było trzeba go tłumaczyć, gdy będziemy rejestrować nasz samochód w Polsce. W przypadku, gdy rozliczymy się z właścicielem pojazdu, to powinien on przekazać nam takie dokumenty, jak:

- komplet kluczyków

- dowód rejestracyjny

- kartę pojazdu, jeżeli została wydana ona dla tego samochodu

- dokument NAP, w którym są informacje o przebiegu pojazdu

Dowód rejestracyjny samochodu z Holandii przypomina wyglądem karty bankomatowe lub nasz dowód osobisty, aby to nikogo nie zdziwiło przy przekazywaniu wszelkich dokumentów podczas kupna auta. Taki pojazd możemy ściągnąć do Polski na dwa sposoby. Możemy go przewieźć na lawecie lub kierować samemu, ale wtedy musimy mieć wyrejestrowane auto z RDW, ale w tym procesie może nam pomóc dotychczasowy właściciel tego samochodu. W takim momencie trzeba oddać do tego urzędu żółte tablice rejestracyjne i musimy wtedy wyjechać z tego kraju na białych tablicach tymczasowych, które od nich otrzymaliśmy w ciągu 1 dni od ich wydania. Kiedy będziemy chcieli bezpiecznie przyjechać nim do Polski, to musimy wykupić też krótkoterminowe ubezpieczenie.

Sprowadzając auto spoza granic naszego państwa, trzeba zapłacić za niego akcyzę, której wysokość jest zależna od tego, jaki silnik i jaką pojemność on ma. Te należność należy jednak już uregulować w Polsce, a na załatwienie wszystkich formalności dotyczących akcyzy mamy 30 dni. Trzeba również przetłumaczyć wszystkie dokumenty, które otrzymaliśmy przy kupnie tego pojazdu. Tłumaczenie będzie ważne tylko w przypadku, gdy dokona go tłumacz przysięgły, który ma odpowiednie uprawnienia, aby tłumaczyć tego typu dokumenty.