Jak rozpoznać uzależnienie od gier komputerowych?

Jeszcze kilka lat temu głównym problemem wielu społeczeństw zachodnioeuropejskich było zjawisko uzależnienia dużej liczby osób od alkoholu i narkotyków. Z biegiem czasu na tym samym poziomie jest już uzależnienie od gier komputerowych, czy w ogólnie od Internetu. Najbardziej podatnymi osobami na popadanie w tego rodzaju nałogi są dzieci i młodzież. Jest to spowodowane tym, że młodym ludziom nie ukształtował się jeszcze charakter oraz znacznie łatwiej ulegają wpływowi innych osób. Jak rozpoznać uzależnienia od gier komputerowych?

Typowe zachowania wskazujące na uzależnienie

Uzależnienia od gier komputerowych mogą nieść za sobą równie poważne konsekwencje, jak picie alkoholu, czy nadużywanie narkotyków. Jednak żeby w ogóle mówić o następstwach nadmiernego grania trzeba rozpoznać, jak zachowuje się osoba uzależniona. Przede wszystkim nałogowy gracz zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki szkolne, zawodowe albo rodzinne. Dorosła osoba uzależniona początkowo nie wywiązuje się z zadań powierzonych przez pracodawcę lub czas na nie przeznaczony poświęca na granie. W następstwie traci lub porzuca pracę na rzecz grania.

Również w domu dla gracza nie liczy się nic poza ekranem komputera i kolejną rozgrywką. Natomiast dzieci przestają się uczyć, zaczynają wagarować, a zaoszczędzone godziny spędzają na graniu w gry komputerowe. Niezależnie od wieku nałogowy gracz stara się ukryć, że wiele czasu spędza na graniu. Nikt nie ma możliwości pilnowania drugiej osoby przez całą dobę, aby sprawdzić jaką część dnia lub nocy poświęca na grę. Niestety osoba zmagająca się z uzależnieniem od gier komputerowych często zapomina również o sobie.

Czas spędzony przed komputerem jest ważniejszy nawet od zaspokojenia podstawowych czynności takich jak sen, zjedzenie posiłku, czy wzięcie prysznica. Dla gracza każda sekunda jest cenna, ponieważ w momencie, kiedy odejdzie od monitora, może się wiele wydarzyć. Takie działanie powoduje problemy ze snem oraz koncentracją, bo mózg nie miał szans na regenerację, więc nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

Kolejnym wyróżniającym się zachowaniem, które może wskazywać na uzależnienie, jest wycofanie się z życia społecznego i rodzinnego. Gracz przestaje spotykać się ze znajomymi, znacznie rzadziej wychodzi z domu, unika także rozmów z najbliższymi członkami rodziny. W ogóle nie mówi o swoich problemach i uczuciach. Osoba, która do tej pory wyjątkowo rozmowna wycisza się i staje nieobecna. Co więcej, jeśli z jakiejkolwiek przyczyny osoba uzależniona nie ma możliwości zagrania, to staje się poddenerwowana i pobudzona. Jeżeli została pozbawiona szansy na grę przez członka rodziny, może wykazywać skłonności agresywne. Ponadto uzależnienie może powodować napady lęków, fobii, a czasami nawet depresji.

Jakie leczenie stosować w przypadku uzależnienia od gier komputerowych?

Przed rozpoczęciem leczenia należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że problem istnieje i nie można go ignorować. Jednym z najlepszych sposobów na walkę z nałogiem jest pomoc z zewnątrz, czyli wizyta u psychologa bądź specjalisty zajmującego się właśnie uzależnieniami. W pierwszym etapie terapii uzależniony musi stopniowo ograniczać czas spędzony na graniu, aż do całkowitego zaniechania. Jest to dość powolny proces, jednak konieczny do uzyskania oczekiwanych efektów i wyjścia z nałogu. W kolejnych krokach psycholog bądź terapeuta pomaga choremu spojrzeć na świat z innej perspektywy i uświadomić mu jak szkodliwy wpływ ma na niego uzależnienie. Bardzo często podczas leczenia zostaje znalezione podłoże uzależnienia od gier komputerowych, czyli co tak naprawdę spowodowało, że gracz przeniósł swoje życie do wirtualnego świata. W trakcie trwania terapii kluczową rolę odgrywa wsparcie i zrozumienie bliskich. To oni muszą stanąć na wysokości zadania, kiedy gracz zwątpi w sens leczenia i ponownie będzie chciał zasiąść przed komputer. Ważne jest także wspólne spędzanie czasu z rodziną, najlepiej na świeżym powietrzu. Pozwoli to uzależnionemu nie tylko na chwilę zapomnieć o swoim nałogu, ale również dotlenić mózg, który po wielu dniach przed monitorem na pewno tego potrzebuje.