kolizja

Co zrobić w przypadku kolizji?

Wypadki chodzą po ludziach. I nie ma tutaj znaczenia, czy kierowca dopiero otrzymał prawo jazdy, czy jeździ samochodem od lat. Stłuczki i wypadki zdarzają się każdego dnia na drogach. Dobrze zatem wiedzieć, jak zachować się w przypadku kolizji. O czym kierowcy powinni pamiętać? Czy trzeba to zdarzenie zgłosić na policję?

Czym różni się kolizja od wypaadku samochodowego?

Zanim przejdziemy do tego, co zrobić w przypadku stłuczki, warto zacząć od prostego rozróżnienia kolizji i wypadku. W pierwszym wypadku pojazdy zostają uszkodzone, ale nie dochodzi do szkód u ludzi (poza jakimiś otarciami czy siniakami). W wyniku kolizji dochodzi do uszczerbku na mieniu niż na zdrowiu i życiu. Wypadek jest za to poważniejszy. Nie tylko pojazdy zostają uszkodzone. Zwykle dochodzi do poważnych szkód wśród ludzi. Czasami są to nieznaczne obrażenia, czasami utrata życia któregokolwiek z uczestników zdarzenia.

Jak zachować się w przypadku stłuczki?

Nie ma znaczenia to, czy doszło do stłuczki na parkingu, czy na drodze. Zawsze wygląda podobnie. Albo pojazd nie zdążył wyhamować i lekko stuknął w samochód przed sobą. Albo podjechał zbyt blisko i zahaczył o lusterko. Przeważnie szkody dotyczą stłuczonej lampy, obdartego zderzaka, zarysowań na lakierze i wielu innych zdarzeń.

Kiedy już doszło do kolizji, przede wszystkim należy zachować spokój. Nerwy, krzyki i wzajemnie obwinianie się nic nikomu nie da. A jedynie popsuje wszystkim dzień. Najlepiej się uspokoić i na chłodno ocenić całą sytuację. Na początek najlepiej sprawdzić stan wszystkim uczestników kolizji. Jeśli wszyscy są cali i zdrowi, możemy zająć się kwestią pojazdów. Jeśli jednak ktoś doznał cięższych urazów, najlepiej od razu zadzwonić na pogotowie. Przez cały czas zachowujemy spokój, odpowiadamy na wszelkie pytania dyspozytora (jeśli dzwonimy pod nr 112) i czekamy na przyjazd służb.

Sprawdź też: Kolizja wypożyczonym autem – konsekwencje

Kiedy wezwać policję podczas kolizji?

Skoro zajęliśmy się już ludźmi, możemy zająć się teraz pojazdami. Gdy szkoda nie jest wielka, a kierowcy są w stanie się dogadać i spisać stosowne oświadczenie, nie ma nawet potrzeby wzywania policji. Są jednak sytuację, kiedy służby będą niezbędne, np.:

  • Gdy drugi uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
  • Gdy doszło też do innego przestępstwa
  • Gdy uszkodzono mienie kogoś spoza uczestników kolizji
  • Gdy któryś z uczestników nie posiada koniecznych dokumentów
  • Gdy kierowcy nie mogą się dogadać, kto zawinił w kolizji
  • Gdy w zdarzeniu brał udział obcokrajowiec
  • Gdy sprawca nie jest właścicielem auta

Najlepiej jednak zawsze dążyć do porozumienia, gdyż nadgorliwe wezwanie policji może skutkować nałożeniem dodatkowych mandatów.

Zabezpieczenie miejsca kolizji

Kolejnym krokiem w tym, co należy zrobić po kolizji drogowej, jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Na początek należy usunąć pojazdy z jezdni i miejsc, w których mogłyby utrudniać ruch. Jeśli nie jest to możliwe, należy włączyć światła awaryjne i rozłożyć trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości.

W przypadku miejsc, gdzie prędkość jest niska, wystarczy 30-50 m od pojazdu, a na drogach szybkiego ruchu 100 m. Dzięki temu inni kierowcy zdążą odpowiednio szybko zareagować na niespodziewaną przeszkodę.

Oświadczenie sprawcy kolizji

Jeśli nie czekamy na przybycie policji, możemy zająć się spisywaniem stosowanego oświadczenia. Można to zrobić na zwykłej kartce. Należy jedynie uwzględnić kilka danych:

  • Dane osobowe sprawcy oraz poszkodowane w kolizji
  • Informacje o pojazdach
  • Dane o polisie sprawcy
  • Data, miejsce i adres wypadku
  • Opis stłuczki – jak najbardziej szczegółowy
  • Dane świadków
  • Podpisy

Można też dokonać fotograficznej dokumentacji miejsca zdarzenia. Podczas kolizji należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać się ponieść nerwom. Na początek oceniamy sytuacje, w razie potrzeby wzywamy pogotowie, a dopiero potem sprawdzamy stan pojazdów.

Jeśli jest potrzeba, wzywamy policję. Jeśli nie, wystarczy spisać odpowiednie oświadczenia sprawcy kolizji.