Uszkodzony ciągnik - co zrobić?

Ciągnik rolniczy jest niezastąpiony w niemal każdym gospodarstwie rolnym. Niezbędny jest do przewożenia pojazdów, urządzeń oraz maszyn, które nie posiadają własnego napędu. Dużym problemem dla osoby zarządzającej gospodarstwem rolnym jest uszkodzony ciągnik rolniczy. Wówczas praca może zostać opóźniona, co wiąże się z dużymi stratami finansowymi. Co zrobić, gdy traktor uległ awarii?

Samodzielna naprawa czy pomoc specjalisty?

Doświadczony rolnik w przypadku nieskomplikowanej usterki może spróbować samemu naprawić uszkodzony ciągnik rolniczy. Koszt przyjazdu specjalisty bądź nawet specjalistów może okazać się nieopłacalny. Jeżeli skorzystasz z pomocy fachowców, musisz liczyć się z tym, że dodatkowym kosztem będzie zakup nowych części do ciągników rolniczych. W niektórych sytuacjach pomoc specjalistów pozostaje jednak nieoceniona.

Luz w układzie kierowniczym

Jeżeli luz w układzie kierowniczym jest spowodowany uszkodzeniem przegubów kulowych, które są umieszczone przy drążku kierowniczym, należy wówczas za pomocą klucza płaskiego wyregulować docisk wewnętrzny kolumny. Wożąc przy sobie podstawowe narzędzie do naprawy, można uratować sytuację. W wolnej chwili, po założeniu nowych przegubów, powinieneś wyregulować zbieżność kół przednich.

Podnośnik hydrauliczny

Częstą usterką jest problem z podniesieniem podnośnika hydraulicznego. Może być to spowodowane niedostatecznym poziomem oleju w układzie lub złym ustawieniem dźwigni zewnętrznego układu. W przypadku takiej awarii należy ustawić dźwignię obiegu w pozycji neutralnej oraz uzupełnić poziom oleju. Warto również sprawdzić stan sprężyny suwaka.

Natomiast jeżeli układ hydrauliczny opada, powinieneś sprawdzić szczelność układu. Najczęściej za jego nieszczelność odpowiadają zużyte pierścienie tłokowe albo nieszczelny zawór bezpieczeństwa cylindra. Wówczas wystarczy wymienić element. W przypadku zbyt powolnego podnoszenia się, należy uzupełnić płyn w układzie hydraulicznym.

Głośna praca ciągnika

Przyczyną zbyt głośnej pracy ciągnika rolniczego może być awaria rozrządu. Usterka może być spowodowana uszkodzeniem kół zębatych rozrządu albo zbyt dużym luzem na osi koła pośredniego rozrządu. W takim wypadku należy wymienić części do ciągników rolniczych na nowe. W przeciwnym razie może dojść do większych uszkodzeń.

Profilaktyka

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas pracy na polu, należy przed wyjazdem dokonać dokładnego przeglądu technicznego pojazdu oraz inwestować jedynie w wysokiej jakości części do ciągników rolniczych. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Awaria układu smarowania

Często spotykaną usterką jest pojawienie się wody w oleju, co spowodowane może być między innymi pękniętą głowicą, uszkodzoną uszczelką głowicy, nieszczelną uszczelką tulei cylindrowej bądź korozją, która występuje na styki tulei cylindrowej tuż obok bloku silnika. Aby uniknąć takiej awarii, należy kontrolować stan oleju w silniku. Nie może być go ani za dużo, ani za mało. Powinieneś stale obserwować wskaźnik i kontrolkę, która sygnalizuje spadek ciśnienia. Należy odpowiednio zadbać o to, aby przewód ssący był zawsze drożny, a pompa i zawór olejowy działały sprawnie. Warto również regularnie wymieniać filtr oleju.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Częstym powodem uszkodzenia ciągnika rolniczego jest długotrwały kontakt z wilgocią, brudem oraz wodą. Aby uniknąć nagłej awarii, należy zwracać szczególną uwagę na elementy zewnętrzne maszyny rolniczej. Zewnętrzne części do ciągników rolniczych są narażone na pokrycie pozostałościami roślin, słomą lub oblepienie glebą. Podatne na zabrudzenia części powinieneś regularnie oczyszczać.

Silnik

Silnik jest sercem każdego pojazdu, który odpowiada między innymi za pracę traktora, dlatego musi być w pełni sprawny. Uszkodzenie ciągnika rolniczego bardzo często jest związane z pracą silnika. Z tego względu warto zadbać o regularną konserwację pojazdu. W tym celu wybierz dobry olej silnikowy i pamiętaj o jego cyklicznej wymianie. Brak takich czynności może skutkować rdzewieniem elementów wału karbowego raz cylindrów.