Jak sprowadzić samochód z Holandii?

Polscy kierowcy od wielu już lat z dużą chęcią sprowadzają samochody z zagranicy. Nie można się temu dziwić. Jest to bowiem okazja do zakupu auta w bardzo dobrym stanie w atrakcyjnej cenie. Samochody sprowadzane są z wielu krajów, ale od pewnego czasu można zauważyć, że coraz większą popularnością cieszą się auta z Holandii. Są to samochody nie tylko w bardzo dobrym stanie, ale również w bardzo łatwy sposób można sprawdzić ich historię użytkowania. Dodatkowo sprowadzenie samochodu z Holandii nie jest skomplikowane. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób można przetransportować auto z tego kraju.

Auto z Holandii - jak znaleźć dobry model?

Wspomniano, że samochody z Holandii cechują się bardzo dobrym stanem technicznym. Wynika to m.in. z tego, że stan dróg w tym kraju jest w bardzo dobrym stanie. Dzięki temu auta podczas eksploatacji znacznie mniej się zużywają. Auta z Holandii kupić można na jeden z trzech sposobów. Pierwszy sposób to kupno samochodu w Polsce. Mowa tu o autach, które już z Holandii zostały sprowadzone. Takie samochody oferuje choćby wiele komisów. Drugim sposobem jest samodzielne wyszukanie i kupno. Ofert sprzedaży można poszukać na holenderskich serwisach ogłoszeniowych. Po znalezieniu interesującej oferty można skontaktować się ze sprzedającym i ustalić szczegóły transakcji. Ostatnim etapem jest wyjazd do Holandii w celu odbioru samochodu. Takie rozwiązanie może być jednak dla wielu osób dość problematyczne. Dlatego można skorzystać z jeszcze jednego rozwiązania. Mowa tu o skorzystaniu z usług firm, które zajmują się wyszukiwaniem samochodów w Holandii i sprowadzaniem ich do Polski. Taki sposób to z pewnością możliwość zaoszczędzenia sporej ilości czasu. Myśląc o zakupie auta w Holandii, pamiętać trzeba, aby takie auto zawsze wcześniej dokładnie sprawdzić. Na pewno sprawdzić należy jego przebieg. To zrobić można na holenderskiej stronie internetowej Państwowej Służby Ruchu Drogowego.

Sprowadzanie auta z Holandii

Kupno auta z Holandii zawsze musi być udokumentowane umową kupna - sprzedaży lub fakturą. Oczywiście dokument świadczący o zakupie auta musi być następnie przetłumaczony na język polski. Jest to konieczne do późniejszej rejestracji auta w Polsce. Po podpisaniu umowy otrzymać powinno się wszystkie dokumenty związane z samochodem. Mowa tu o holenderskim dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu oraz dokumencie Nationale Auto Pass. NAP jest dokumentem poświadczającym przebieg samochodu. Następnie nie pozostaje nic innego, jak sprowadzenie auta do Polski. Można to zrobić na lawecie lub samodzielnie nim przyjechać. Pamiętać trzeba, że jeśli wybiera się to drugie rozwiązanie, to wcześniej samochód musi zostać wyrejestrowany w holenderskiej Państwowej Służbie Ruchu Drogowego. Urząd wyda wówczas wywozowe tablice rejestracyjne, których ważność wynosi 14 dni.

Import auta z Holandii - jakich formalności należy dopełnić?

Oczywiście, sprowadzanie auta z Holandii wiąże się z dopełnieniem określonych formalności. W pierwszej kolejności opłacić należy akcyzę. Następnie zrobić w Polsce przegląd techniczny oraz przetłumaczyć holenderskie dokumenty na język polski. Jeśli chodzi o akcyzę, to obecnie obowiązują dwie stawki. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika. Akcyzę opłacić należy w terminie 30 dni. Dokumenty związane z samochodem przetłumaczone muszą być przez tłumacza przysięgłego. Koniecznie przetłumaczyć należy umowę kupna - sprzedaży lub fakturę, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Rejestracji samochodu dokonać należy w urzędzie miasta lub urzędzie gminy poprzez złożenie odpowiedniego wniosku oraz wymaganych dokumentów.

Teraz wiedząc, jak sprowadzić auto z Holandii, łatwiej jest zdecydować się na taki krok. Warto zainteresować się taką możliwością. To szansa zakupu bardzo dobrego samochodu w korzystnej cenie. Samo wyszukanie i kupno auta na pewno jest łatwiejsze dzięki pomocy wyspecjalizowanych firm, które oferują takie usługi. Można mieć wówczas pewność, że sprowadzony samochód na pewno jest w bardzo dobrym stanie technicznym, a jego dokumentacja jest prawidłowa.