Naprawa narzędzi ogrodniczych - poradnik

Kiedy sezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami, warto zaplanować prace, jakie mamy do wykonania. Niezależnie do tego, jakie obowiązki na nas czekają, dobrze jest zawczasu zadbać o to, by w pogotowiu mieć przygotowany zestaw niezawodnych i gotowych do pracy narzędzi ogrodniczych. Sprawne i zadbane akcesoria pozwolą nam wykonywać obowiązki szybciej i wygodniej.

Zadbaj o swoje narzędzia ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze ulegają czasami uszkodzeniom, a także zużyciu. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przede wszystkim chronić je od działania wilgoci. Woda w glebie i z roślin pozostaje po pracy na trzonkach narzędzi, co powoduje, że mogą z czasem pękać i się wypaczać. Z kolei ich elementy metalowe pokrywają się nieestetyczną rdzą i mogą kaleczyć. W miarę możliwości po każdej pracy należy osuszyć narzędzia oraz oczyścić z pozostałości roślinnych i ziemi. Szybszą degradację akcesoriów ogrodniczych powodują również wszelkie chemikalia stosowane do uprawy i nawozu roślin. Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać narzędzi w trawie, na ziemi czy wystawiać ich na działanie czynników atmosferycznych, ponieważ o wiele szybciej ulegną zniszczeniu.

Jak przygotować narzędzia do prac w ogrodzie?

Przed nadejściem wiosny ostrza tnących narzędzi warto wyczyścić papierem ściernym, dzięki czemu ich wypolerowana powierzchnia będzie bardziej odporna na korozję czy stępienie. Wszystkie mocowania jak śruby, nakrętki, uchwyty i rączki należy dokręcić i sprawdzić, czy są stabilne i nie przyrdzewiały. Ruchome miejsca narzędzi można przesmarować preparatem do konserwacji, na przykład oliwą do maszyn lub smarem.

Zadbanie o właściwą konserwację i przechowywanie to niewątpliwie ważna kwestia. Niestety na uszkodzenia narzędzi przy wykonywaniu prac ogrodniczych duży wpływ ma także sama eksploatacja. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy końcówki robocze narzędzi wyginają się przy kontakcie na przykład z konarami, twardymi elementami w gruncie czy nawet z kamieniami lub krawężnikami ścieżek i chodników. Bardziej intensywne czynności wymagające użycia większej siły fizycznej mogą także skutkować uszkodzeniem miejsca osadzenia trzonka lub nawet jego złamaniem. Przed takimi wypadkami trudno się ustrzec. Warto jednak wiedzieć, jak można naprawić swoje narzędzia ogrodowe.

Trzonki do narzędzi ogrodniczych

Jeśli przy przeglądzie narzędzi ogrodniczych okaże się, że na przykład trzonki narzędzi do kopania są podniszczone, to należy je wymienić. Wszelkie zadry na drewnie można przeszlifować, jeśli jednak kijki są uszkodzone lub nawet lekko spękane, to także należy zastąpić je nowymi, ponieważ w przypadku niespodziewanego ułamania się trzonka w trakcie prac ogrodowych stwarza on zagrożenie dla osoby posługującej się narzędziem. Obecnie masz możliwość zakupu osobno końcówki roboczej oraz trzonka. Dzięki temu możesz bez problemu dopasować nowy trzonek do łopaty, jeśli stary nie spełnia swojej funkcji do starego narzędzia, bez potrzeby wymienia całych akcesoriów ogrodniczych.

Oferta trzonków do narzędzi ogrodniczych kif.pl

W ofercie sklepu kif.pl znajdziesz szeroki asortyment trzonków do niemal wszystkich narzędzi ogrodowych. Są one dostępne w różnych wariantach, jeśli chodzi o ich długość czy materiał, z jakiego są wykonane. Proponowane produkty są uniwersalne, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do poszczególnych modeli narzędzi, ponieważ są kompatybilne z większością uchwytów. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka wytrzymałość i odporność na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki czemu możesz korzystać z nich niezawodnie przez kilka sezonów ogrodniczych, a same trzonki nie wymagają specjalnego przechowywania w okresie jesienno-zimowym.

W ofercie znajdziesz trzonki do grabi, siekier, szpadli, kilofów, łopat, a także mioteł. Każdy z trzonków ogrodniczych w ofercie sklepu odznacza się dużą ergonomią wykonania. Wpływa to na znacznie większy komfort przy dłuższych i bardziej intensywnych pracach. Ich wysoka jakość wykonania i funkcjonalność zagwarantują większą efektywność Twoich prac ogrodowych.