Czy warto kupić biokominek?
Biokominki to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości wybudowania tradycyjnego kominka, a nadal chciałyby utrzymać przytulny klimat w mieszkaniu. Dzięki temu w prosty sposób możemy do lokalu bez przewodów kominowych wprowadzić urządzenie, które będzie ładne, ale też funkcjonalne. Jest to również dodatkowe źródło ciepła – miejsca chłodne zyskają na tym podwójnie, gdyż z łatwością będzie można podnieść temperaturę nawet o kilka stopni! Jak zatem zainstalować i wybrać biokominek, by należycie spełniał swoje funkcje?
Wbudowany czy wolnostojący – jaki sprzęt wybrać?
Branża biokominków osiągnęła taki poziom, że właściwie można zaopatrzyć się w nawet najbardziej ekstrawagancki projekt tego urządzenia. Dzięki temu, nawet najbardziej wymagający klienci będą mieli szansę na zrealizowanie swoich wymarzonych aranżacji w domu czy mieszkaniu. Dzięki zabezpieczeniom, takim jak szyba czy odpowiednio dostosowany pojemnik na biopaliwo, sprzęt ten jest całkowicie bezpieczny podczas użytkowania zgodnego z instrukcją producenta. Czym różnią się biokominki wbudowane od wolnostojących?
- Biokominki wolnostojące to urządzenie, które można postawić właściwie w każdym miejscu, które jest dostosowane do tego typu ozdób. Wymaga jedynie wlania biopaliwa raz na jakiś czas, by zapewnić stały dopływ materiału palnego do podtrzymania ognia.
- Biokominki wbudowane to te wymagające ingerencji budowlanej. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością znalezienia miejsca, które można przystosować pod tego typu sprzęt. Zazwyczaj jest wykonany ze stali nierdzewnej, kamienia lub materiału kamieniopodobnego.
W zależności od tego, jakim dysponuje się miejscem, można wybrać jedną lub drugą opcję. W ten sposób pomieszczenie zostanie wyposażone w klimatyczne źródło światła, co zdecydowanie jest mile widziane np. w mieszkaniach w blokach. Oczywiście, może zdarzyć się, że administracja budynku będzie potrzebowała dokumentów potwierdzających wysoki poziom bezpieczeństwa podczas użytkowania sprzętu, by wydać oświadczenie o tym, że można używać go w kamienicy lub bloku. Jednak zazwyczaj nie ma z tym problemów i z całą świadomością można korzystać z biokominków nawet w tego typu mieszkaniach. Wszystko zależy od warunków, jakie panują w lokalu, w którym ten sprzęt będzie ustawiony.
Gdzie postawić biokominek i jakie paliwo kupić?
Biokominek powinien zostać ustawiony w zacisznym, ale zarazem przewiewnym miejscu. Nie powinien być umieszczony w pokoju lub w salonie, w którym jest ciągły przeciąg – jest to nadal otwarty ogień, a więc należy przy użytkowaniu zachować należytą dozę ostrożności. Oczywiście, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta, należy również pomyśleć o stabilnej podstawie i miejscu, gdzie małe rączki lub psie czy kocie łapy nie dosięgną płomienia. Zamontowanie biokominka wbudowanego jest znacznie łatwiejsze, niż się wydaje. Wystarczy odpowiednio wzmocniona ściana o dużej powierzchni, by na co dzień cieszyć się zjawiskowym płomieniem, który powstaje w procesie spalania biopaliwa.
Biopaliwo użyte w biokominku nie może być przypadkowym materiałem łatwopalnym. Na rynku istnieją bowiem certyfikowane płyny, które są przeznaczone strictedo takich urządzeń i zapewniają wydajne oraz bezpieczne względem otoczenia i użytkowników spalanie. Paliwem jest zazwyczaj bioetanol – alkohol etylowy. Otrzymuje się go z ekologicznych źródeł, takich jak odpady biodegradowalne oraz biomasa. Dzięki temu użytkownik nie przyczynia się do zwiększenia masy gazów cieplarnianych.
Biokominki to rewelacyjny wynalazek dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kominek opalany drewnem. Są zdecydowanie tańsze, a jedyna inwestycja, jaką się ponosi, to zakup samego sprzętu oraz biopaliwa. Oczywiście, należy pamiętać o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem i użytkowaniem ognia w zamkniętym pomieszczeniu. W ten sposób nawet w najbardziej niedostosowanym do tradycyjnego kominka miejscu można stworzyć niepowtarzalny klimat doskonale znany z domów, w którym znajduje się palenisko, gdzie płonie jasny ogień.