Olejowanie włosów - najważniejsze informacje

Każda z nas marzy o pięknych, lśniących i zdrowych włosach. Rynek obfituje we wszelkiego rodzaju specyfiki, począwszy od szamponów, przez maski po odżywki. Ostatnimi laty, wraz ze wzrostem zainteresowania naturalnymi sposobami dbania o urodę, popularność zdobyło olejowanie włosów. Jeśli zostanie odpowiednio wykonane, przyniesie naprawdę wspaniałe, a przede wszystkim długotrwałe rezultaty. Aby przekonać się o skuteczności tego zabiegu, wystarczy spojrzeć na włosy kobiet z krajów Azji Południowej, gdzie praktykowany jest on od wieków. Twoje kosmyki są cienkie, pozbawione blasku, a Ty cierpisz na notoryczny „bad hair day”? Wypróbuj metodę, jaką jest olejowanie włosów!

Co daje olejowanie włosów?

Czynność ta polega na wmasowaniu wybranego przez siebie oleju we włosy oraz skórę głowy. W zależności od tego, jakiego rodzaju użyjemy, dostarczamy naszym kosmykom szereg witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych. Regularne olejowanie odżywi strukturę włosa, przywróci miękkość oraz nada blasku. Może także pomóc w leczeniu problematycznej skóry głowy i uporać się z takimi problemami jak łupież, suchość czy swędzenie. Natomiast masowanie skalpu ciepłym olejem może doprowadzić do szybszego porostu, a nawet zahamować wypadanie włosów.

Chcąc osiągnąć odpowiedni efekt, warto zgłębić temat i dowiedzieć się, jak poprawnie olejować włosy. Podstawą jest umiarkowanie. Twoje włosy nie mogą ociekać produktem, ponieważ zmycie go będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Używamy więc takiej ilości, po której kosmyki będą lekko wilgotne od oleju. Po nałożeniu produktu należy zapleść włosy w warkocz lub upiąć w kok i trzymać tak na głowie od około jednej do dwóch godzin. Niektóre panie zostawiają taką pielęgnację nawet na całą noc. Po upłynięciu wyznaczonego czasu, myjemy głowę łagodnym szamponem. Ważne, aby nie zawierał silnych detergentów, które zmyją cenne właściwości oleju. Warto również odpowiedzieć na pytanie, jak często wykonywać ten zabieg. Zależy to od indywidualnych potrzeb naszych włosów. Kluczem jest tu systematyczność. Jednakże zbyt duża częstotliwość może doprowadzić do przetłuszczenia, co spowoduje nieestetyczną fryzurę.

Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?

Odpowiedni olej powinien być dobrany adekwatnie do kondycji włosów, a także stopnia ich porowatości. Porowatość określa stopień odchylenia łuski od włosa. Niski stopień porowatości jest najzdrowszy, ponieważ włosy są gładkie, błyszczące i śliskie w dotyku. W tym przypadku do olejowania doskonale sprawdzą się tzw. oleje nasycone, a więc np. kokosowy czy wszelkiego rodzaju masła. Włosy wysokoporowate poznamy po tym, że są szorstkie w dotyku i podatne na uszkodzenia, a także po tym, że często się plączą. Do ich pielęgnacji poleca się oleje wielonienasycone, wśród których wymienić możemy, np. olej lniany, słonecznikowy, różany, z kiełków pszenicy czy migdałowy. Większość osób posiada jednak włosy średnioporowate, które pod względem kondycji znajdują się między wcześniej opisanymi stopniami. Posiadacze tego rodzaju włosów mają teoretycznie największy wybór, choć przy ich pielęgnacji szczególnie skuteczne są oleje jednonienasycone, takie jak arganowy, rzepakowy czy śliwkowy.