Jak usunąć kleszcze? Usuwanie kleszcza krok po kroku

Co roku późną wiosną możesz zaobserwować początki pojawiania się kleszczy. Maj jest miesiącem, kiedy jest ich najwięcej. Ukąszenie przez tego szkodnika potrafi być tragiczne w późniejszych skutkach. Warto więc zapoznać się z tym, jak ich unikać, jakie konsekwencje niesie za sobą ich ukąszenie, i przede wszystkim – jak usunąć kleszcza.

Kleszcze są należą do rzędu pajęczaków, a dokładniej do podgromady roztoczy. W Polsce można spotkać ich aż 20 gatunków, wśród których najczęściej napotykane to kleszcz pospolity i łąkowy. Są one wielkości główki od szpilki, jeśli jednak uda mu się znaleźć żywiciela, jego wielkość potrafi zwiększyć się kilkukrotnie. Im jest on większy, tym łatwiejsze jest jego wyciąganie, jednak nie powinno się zwlekać z usunięciem go, ponieważ przenosi on poważne choroby.

Łąki, lasy i parki to miejsca, w których najczęściej grozi Ci ukąszenie przez kleszcza. Wspinają się one na górną część trawy, gdzie czekają na potencjalnego żywiciela, który przechodząc dotknie przypadkowo trawę lub liście, co spowoduje ukąszenie.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Ponieważ przenoszą wiele niebezpiecznych chorób, jak m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, dur powrotny, tularemię lub babeszjozę. Są to jedynie przykładowe schorzenia, z jakimi możesz mieć do czynienia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób wyciągnąć kleszcza, zanim urośnie on do większych rozmiarów.

Czym wyciągnąć kleszcza?

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to usuwanie kleszcza natychmiast, gdy poczujesz ukąszenie lub zauważysz go. Im dłużej czerpie pożywienie z Twojego organizmu, tym większe będzie ryzyko zakażenia chorobą. Pamiętaj o tym, że kategorycznie zabrania się zgniatania go, wykręcania palcami, a także natłuszczania. Jeśli nie masz pod ręką niczego, czym mógłbyś usunąć szkodnika, dobrym krokiem będzie zakup pęsety. Dostępna jest ona w praktycznie każdej aptece lub kiosku. Należy przyłożyć ją jak najbliżej ciała, starając uchwycić się całego pajęczaka i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku sobie. Następnie warto przyjrzeć się, czy żadna z jego części nie pozostała w miejscu ukąszenia. Do tego doskonale może przydać się lupa, dzięki której łatwiej zauważysz mniejsze pozostałości. Na koniec miejsce ukąszenia należy zdezynfekować.

Kolejnym sposobem na pozbycie się kleszcza są spraye biobójcze. Potrafią one działać do 8 godzin na ciele, a także do 3 tygodni na innych powierzchniach. Często są bezzapachowe oraz nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi ani zwierząt. Duża dostępność sprawia, że są one jednym z najczęstszych sposobów na usuwanie tego pajęczaka. Warto zastosować je przed wyjściem w miejsce, w którym możesz zostać ukąszony.

Ultradźwiękowy odstraszacz to mniej znany, ale nie mniej efektywny sposób na uniknięcie przykrych konsekwencji. Jest to niewielkie urządzenie, które emituje niesłyszalne dla ludzi i zwierząt ultradźwięki o częstotliwości 40 kHz, które odstraszają kleszcze przed przeniesieniem się na ciało żywiciela, a także pomagają pozbyć się tych, które zdążyły już zaatakować skórę.

KleszczKarta jest następnym sposobem na wyciąganie kleszcza. To podręczna karta wyposażona w lupę, dzięki której łatwiej dostrzeżesz miejsce ukąszenia. Została zaprojektowana w taki sposób, aby można było użyć jej w każdej chwili i w każdym miejscu. Działa na zasadzie dźwigni – podważa ona szkodnika i pomaga się go pozbyć bez użycia siły. Dodatkowo niektóre karty posiadają kilka wgłębień, które pozwalają dostosować się do wielkości pajęczaka.

Ostatnim ze sposobów jest lasso, dzięki któremu usuwanie kleszcza jest niezwykle proste i szybkie w użyciu. Dzięki wykonaniu z włókna węglowego poradzi sobie ono z sierścią u zwierząt, jest także wytrzymałe, dzięki czemu łatwo używa się go podczas usuwania z trudno dostępnych miejsc.

Teraz, kiedy wiesz już jak usunąć kleszcza, nie powinno stanowić to dla Ciebie problemu. Pamiętaj o tym, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć ciało i upewnić się, czy nie zostałeś ukąszony. Kleszcze równie często atakują zwierzęta, dlatego warto je również skontrolować pod kątem ugryzienia.