Usztywniany biustonosz do karmienia - na co zwrócić uwagę?

Niektóre kobiety podczas przygotowywania się do narodzin maluszka pomijają zakup biustonosza do karmienia. Jak się okazuje, jest to spory błąd, gdyż odpowiednio dobrany model, ma duże znaczenie dla wygody każdej mamy karmiącej. Czym się kierować podczas wyboru tego elementu bielizny? Dlaczego warto zdecydować się na biustonosz usztywniany? Jaki moment będzie najlepszy na tego rodzaju zakup? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Zalety biustonoszy dla mamy karmiącej

Na wstępie warto zaznaczyć, iż noszenie biustonosza do karmienia lub też nie – jest wyborem każdej przyszłej i obecnej mamy. Nie jest to medyczna konieczność, narzucona z góry. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie laktacji piersi poddawane są obciążeniom większym niż zwykle. Wynika to z faktu, iż ich rozmiar się zmienia, piersi rosną, czasem nawet znacznie. Zmienny jest także ich ciężar i rozmiar w ciągu doby.

Zakup produktu, jakim jest usztywniany biustonosz do karmienia, może być zatem dobry wyborem. Przemawia za nim szereg korzyści, mi.in. fakt, iż ten element bielizny może zapobiegać rozciąganiu się skóry, a nawet rozstępom. Usztywniony model stabilizuje piersi, podtrzymuje je, a tym samym zapobiega ich kołysaniu, które bywa uciążliwe. Właściwie dobrany biustonosz poprawia komfort, wygodę, a także zapewnia swobodę ruchów. Może zapobiegać dolegliwościom bólowym kręgosłupa, zwłaszcza w przypadku kobiet o dużych piersiach. Usztywniany biustonosz do karmienia umożliwia noszenie wkładek laktacyjnych – możesz mieć wówczas pewność, że Twoje mleko nie przesiąknie na ubranie w najmniej oczekiwanym momencie.

Jakie są rodzaje biustonoszy do karmienia?

Wśród licznych biustonoszy do karmienia znaleźć można modele bez fiszbin oraz z nimi. Pierwszy z nich sprawdzi się na samym początku laktacji, kiedy wahania rozmiaru biustu są duże, zaś podawanie pokarmu odbywa się najczęściej na leżąco. Biustonosz w wersji bez fiszbin pozwoli na większą swobodę w doborze rozmiaru – nawet jeżeli ostateczny rozmiar piersi się zmieni. Jest to także wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w nocy. Biustonosze bez fiszbin są tak komfortowe, że można w nich nawet spać.

Modele biustonoszy wyposażone w fiszbiny, sprawdzają się w późniejszym okresie karmienia piersią. Zazwyczaj około 3. miesiąca życia dziecka laktacja zaczyna się stabilizować, a przepełnienie piersi zdarza się coraz rzadziej. Najprawdopodobniej rozmiar Twojego biustu pozostanie taki sam, aż do końca karmienia piersią. Usztywniane biustonosze do karmienia z fiszbinami wymagają dokładnego dopasowania. Fiszbiny nie mogą w żadnym stopniu uciskać piersi, ponieważ istnieje ryzyko zatorów i zapalenia piersi. W odpowiednio dopasowanym modelu fiszbiny powinny przylegać do klatki piersiowej, jednak bez uciskania biustu.

Czym się kierować przy wyborze idealnego biustonosza do karmienia?

Kiedy już wiesz, dlaczego warto zaopatrzyć się w biustonosze do karmienia, poznaj sposób na to, by wybrać idealny model. Z pewnością niejedna przyszła mama zadaje sobie pytanie: kiedy najlepiej kupić biustonosz? Według rad specjalistów można się w niego zaopatrzyć najwcześniej miesiąc przed planowanym porodem. Na samym początku przygody z karmieniem biust jeszcze zmieni swój rozmiar, dlatego miseczka powinna być o rozmiar większa, zaś obwód ciaśniejszy niż ten przed porodem.

Podczas wyboru stanika do karmienia należy kierować się podstawowymi zasadami, którymi zazwyczaj się sugerujesz przy wyborze zwykłego biustonosza. Musi on zapinać się na jedną z najdalszych haftek, tak, aby móc zmniejszać jego rozmiar. Do torby szpitalnej sprawdzi się model bez fiszbin. Kolejny egzemplarz warto kupić już po wyjściu ze szpitala, gdyż dopiero wtedy laktacja może się rozpocząć na dobre. Na samym początku lepiej nie inwestować w drogie modele, gdyż, jak już wspominaliśmy, rozmiar piersi może ulec zmianom bardzo szybko. Wówczas może okazać się, że te biustonosze, które posiadasz, są zdecydowanie za małe.