Jaki zegarek do garnituru? - poradnik

Pytając o to, jaki zegarek najlepiej współgra z garniturem, należy mieć na uwadze, ze wbrew powszechnym mitom wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Stosowane standardy modowe w istocie różnią się od faktycznych zasad savoire-vivre'u, co niejednokrotnie wprawia w osłupienie dżentelmenów. Okazuje się bowiem, iż dodatek do garnituru jest czymś więcej niż tylko detalem i choć ukryty – gra istotną rolę.

Kształt i rozmiar zegarka?

Choć to zaskakujące, to jeszcze sto lat temu obecność zegarka na ręku była symbolem... kiczu. Panowie preferowali korzystanie z czasomierzy kieszonkowych i próżno było szukać współczesnych rozwiązań. Z biegiem lat okazało się jednak, że chęć uwspółcześnienia klasyki wyparła sprawdzone rozwiązania. CO interesujące, to to, że wtedy przyjęty pomysł nadal cieszy się... popularnością. Brzmi to może w nieco skomplikowany sposób, jednakże za chwilę zostanie ukazane w sposób przejrzysty. Logiczną konsekwencją połączenia niechęci prezentowania zegarka na nadgarstku i konieczności posiadania urządzenia wskazującego godzinę stało się zminimalizowanie jego formy. Efektem jest podstawowa zasada, którą należy kierować się podczas zakupów – wielkość. Jaki zegarek do garnituru wybrać? Przede wszystkim niewielki. Sprawdzi się klasyczny okrągły, który jednak w żadnym wypadku nie może przewyższać wielkością szerokości nadgarstka. I wojna światowa zmusiła mężczyzn do włączenia w wyposażenie zegarka funkcjonalnego, a więc naręcznego. Wpłynęło to także na postrzeganie jego obecności jako standard; innymi słowy zegarek obecnie nie ma na celu jedynie informować o godzinie, a raczej stanowić element dekoracyjny garnituru, świadczący o guście wysoko postawionego mężczyzny. W przypadku doboru zegarka należy kierować się zasadą ''im mniej, tym lepiej'' nie tylko w kontekście wielkości. To, że mankiet nie daje się dopiąć z powodu wielkości zegarka to jedno, zaś ilość dodatków i ozdób urządzenia to druga, niepomijalna kwestia. Niepisanym symbolem elegancji jest tu brak zbędnych elementów, takich jak choćby logo umieszczone na tarczy (o tak! - o jakości zegarka świadczy nie tylko bijący po oczach znak firmowy). Minimalistyczna tarcza dopasowana do koperty, zaś koperta współgrająca zresztą dodatków wystarczy, by olśnić.

A co z paskiem i zapięciem?

Zgodnie z zasadą, że zegarek do garnituru nie powinien rzucać się w oczy, istotne jest zwrócenie uwagi na rodzaj paska i zapięcia czasomierza. Podobnie jak tarcza i koperta, te elementy winny być cichym towarzyszem kreacji, a w związku z tym już na wstępie odrzucić należy nie-wiedzieć-czemu kojarzące się z elegancją bransolety. Oczywiście nie chodzi tu ich napiętnowanie, a raczej podkreślenie, że czasem nie należy traktować ich jako wyznacznika stylu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się skórzany pasek w naturalnych barwach. Proszę jednak uważać na paski brązowe! Kolor tejże części zegarka uzależniony jest od barwy takich skórzanych dodatków jak pasek do spodni i obuwie (nawiasem mówiąc kolor koperty i klamerki odpowiadać ma kolorowi spinek mankietowych i klamry przy pasku spodni). Najbezpieczniejszą opcją zegarka, jaki należy wybrać do granatowego garnituru albo niebieskiego garnituru będzie zatem zegarek z białą tarczą i srebrną kopertą oraz czarnym paskiem (identycznym z pozostałymi skórzanymi dodatkami). Oczywiście powyżej opisany model czasomierza, który sprawdzi się do większości garniturów, nie oznacza, że nie należy sięgać po inne rozwiązania. Jest to jak najbardziej pożądane, lecz pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć o wymienionych zasadach. Uważne zestawienie zegarka z garniturem jest niezwykle istotne i naprawdę nietrudno o ''przekombinowanie, czy też ładniej ujmując faux-pas. Nie każdy zegarek pasuje do garnituru i nie każdy zegarek pasuje do KAŻDEGO garnituru. Proszę o tym pamiętać. Gdzie jednak znaleźć zegarek, który spełni standardy i wpłynie na stosowny odbiór kreacji mężczyzny i mężczyzny samego w sobie? Najlepiej zajrzeć na zegarmistrz.com gdzie piękno i elegancja łączą się z funkcjonalnością, gdzie funkcjonalność zegarka istnieje i nie narusza istotnych zasad perfekcyjnego doboru zegarka do garnituru. Zegarki Doxa będą zatem jednym z najlepszych wyborów.