Jak urządzić biuro - stwórz przyjemne miejsce do pracy

Aby dobrze zaaranżować przestrzeń w pracy, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z zasadami ergonomii i wybrać funkcjonalne meble. W dobrze zorganizowanej przestrzeni wszystko powinno być przejrzyście ułożone. W małym biurze problematyczne mogą być rozstaw mebli i brak miejsca, co utrudnia poruszanie się po wnętrzu. Jakie kolory będą odpowiednie do biura? Które meble umożliwią wydajniejszą pracę? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak urządzić biuro?

Przed wykonaniem aranżacji biura, warto najpierw wykonać plan z uwzględnieniem rozmieszczenia miejsc pracy, mebli do przechowywania dokumentów i źródeł światła. W oparciu o zasady ergonomii, należy stworzyć miejsce przyjazne dla pracowników - nie może zabraknąć zaplecza socjalnego. W małych, domowych biurach nie będzie to stwarzało problemu, ponieważ z reguły praca przy komputerze nie wymaga zbyt wiele miejsca. Warto jednak wyposażyć się w wygodne krzesło obrotowe i biurko. Funkcjonalne meble umożliwią segregację i uporządkowanie przestrzeni w taki sposób, aby była ona przejrzysta. Całość powinna być urządzona w jednolitym stylu, dlatego przed wykonaniem planu, dobrze jest zasięgnąć inspiracji lub porady architekta wnętrz.

Meble do biura

Jak urządzić nowoczesne biuro, aby każdy czuł się w nim komfortowo? Wygodne krzesła obrotowe z funkcją regulacji pochyłu oparcia to absolutna podstawa. Wygodny zagłówek i podłokietnik sprawią, że wielogodzinne siedzenie przed komputerem będzie przyjemniejsze. Fotel obrotowy nie może obejść się bez biurka dopasowanego do wykonywanej pracy. Jeśli pracownik używa do pracy komputera, biurko powinno być wyposażone w niezbędne półki na klawiaturę oraz szafkę na jednostkę centralną. W pobliżu może znaleźć się także półka na drukarkę lub skaner. W nowoczesnym biurze nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia - jest to kwestia kluczowa, zwłaszcza w firmach architektonicznych, gdzie wykonuje się ręczne szkice i rysunki. Do przechowywania dużych formatów warto zakupić szafy na plany i szkice o formacie B0.

Kolory w małym biurze

Istnieje sposób, aby urządzić małe biuro tak, aby stało się ono wygodniejsze i powiększyło się optycznie. W aranżacji niewielkich przestrzeni bardzo ważny jest kolor ścian, podłóg oraz mebli. Jasne wnętrza z reguły wydają się bardziej przestronne, a poziome linie zdobiące ściany wydłużają je optycznie. Nadmiar kolorów może przytłoczyć pomieszczenie, dlatego jako bazę warto wybrać jeden z modnych kolorów:

  • popielaty,
  • pistacjowy,
  • wszelkie odcienie bieli.

Akcenty kolorystyczne należy rozmieścić tak, aby nie zakłóciły harmonii wnętrza, ale delikatnie je ożywiały. Intensywne kolory (np. róż, czerwień ceglasta, stłumiony fiolet) stymulują do wydajniejszej pracy, lecz w nadmiarze mogą wzbudzać w pracownikach niepotrzebne napięcie i stres.

Styl wnętrza w przestrzeni biurowej

Aby stworzyć biuro, które będzie spójne i ładne, najlepiej wybrać określony styl wnętrza i wedle jego wytycznych wykonać aranżację. Przede wszystkim należy kierować się tym, że biuro jest przestrzenią użytkową, przeznaczoną do pracy, nie zaś do relaksu czy zabawy. Sprawdzą się tutaj nowoczesne meble o prostych kształtach, które przede wszystkim umożliwią optymalne zagospodarowanie przestrzenią. Biuro może być wyposażone w dekoracje ścienne, które będą stosowne do miejsca pracy - zdjęcia lub rysunki realizacji, dyplomy i wyróżnienia. Na ścianie można umieścić wiszącą półkę ekspozycyjną na nagrody. Pomieszczenie socjalnie może wyróżniać się nieco większą dozą swobody. Nie może zabraknąć tam krzeseł, stolików oraz szafek pracowniczych.