Jak oświetlić stanowisko komputerowe?

Praca w biurze może wiązać się z niekorzystnymi konsekwencjami zdrowotnymi, jeśli stanowisko, które zajmuje pracownik nie jest przystosowane do wielogodzinnego spędzania czasu za biurkiem. Kluczowe jest tu zapewnienie odpowiedniego siedziska, które będzie dobrze podtrzymywało kręgosłup, odpowiednia wysokość i odległość ekranu monitora od oczu oraz dobre oświetlenie, które nie spowoduje dodatkowego zmęczenia wzroku. Standardowe 8 godzin pracy, z których większość pracownik spędza przy komputerze, ma negatywny wpływ na wzrok, powoduje suchość oczu, a także swędzenie, w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych chorób. Oświetlenie wpływa nie tylko na wydajność pracownika, ale także na budżet przedsiębiorstwa. Przestarzałe lampy i żarówki są dla firmy znacznym wydatkiem, który można ograniczyć, stosując bardziej nowoczesne i wydajne rozwiązania. Zastanawiasz się, jak oświetlić stanowisko komputerowe? Po pierwsze kieruj się normami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy przy komputerze

Najlepszym oświetleniem do pracy przy komputerze jest światło dzienne. Dlatego warto projektować pomieszczenia biurowe w taki sposób, aby do wnętrz wpadało jak najwięcej światła słonecznego. Przeszklone ściany oraz duże okna bez niepotrzebnych osłon gwarantują optymalne oświetlenie w trakcie dnia. Aby słońce nie raziło pracowników w oczy i nie padało na ekran monitora, warto ustawić biurka bokiem do okien. W większości przypadków praca po zmroku jest jednak nieunikniona, a wtedy konieczne jest wykorzystanie sztucznych źródeł światła. Pracodawca nie ma zupełnej dowolności w przygotowaniu stanowiska pracy przy komputerze. Jego powinności w tym zakresie reguluje prawo pracy, a dokładniej Kodeksu Pracy, normy PN-EN 12464-1:2003 oraz Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Znajdujące się w tych aktach prawnych wytyczne, dość szczegółowo opisują wymagania jakościowe i ilościowe dotyczące oświetlania pomieszczeń i stanowisk pracy, i mogą wydawać się trudne do zrealizowania. To dlatego tak wiele firm korzysta z usług profesjonalnych przedsiębiorstw zajmujących się projektowaniem, audytem i modernizacją oświetlenia w miejscach pracy.

Jakie oświetlenie do pracy przy komputerze wybrać?

Jednym z podstawowych parametrów, które musi spełniać prawidłowe oświetlenie miejsca pracy przy komputerze, jest odpowiednie natężenie światła, które powinno wynosić 500 lx, a w przypadku stanowiska dorywczego - 300 lx. Równie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Biurko i komputer muszą być dobrze widoczne, by praca nie wymagała dodatkowego wytężania wzroku. Jednocześnie należy zadbać o to, żeby lampy nie raziły pracowników w oczy i nie padały na ekran monitora. Snop światła powinien padać z góry na klawiaturę lub na ścianę za monitorem. Ważne aby lampy znajdowały się przynajmniej w odległości 30 cm od oczu pracownika. Skupienie źródeł światła na monitorze może powodować odblaski, które przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków, dlatego należy się tego wystrzegać. Jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki pracy, oprócz oświetlenia sufitowego, warto także zaopatrzyć każde biurko w sterowaną indywidualnie lampę, np. taką, którą można dowolnie obracać oraz zmieniać natężenia światła. Kolejną decyzją, którą trzeba podjąć, jest również wybór barwy światła. Ciepłe, żółte odcienie są komfortowe dla ludzkiego wzroku, natomiast zimne, niebieskawe światło sprzyja utrzymaniu koncentracji. Jeśli zastanawiasz się jakie oświetlenie do pracy przy komputerze będzie najlepsze zarówno dla komfortu pracowników, jak i finansów firmy, warto wybrać lampki i żarówki LED, które są jednocześnie wydajne i energooszczędne. Decyzja o oświetleniu na stanowiskach pracy wymaga zapoznania się z przepisami prawa. Potrzebna będzie też znajomość obecnej elektroniki, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, dzięki którym cały proces będzie dużo prostszy. Firma Luxmat oferuje kompleksową obsługę w zakresie modernizacji oświetlenia. Pełna oferta tego, jak oświetlić stanowisko komputerowe - dostępna jest  na luxmat.pl