meble

Jak dobrać odpowiednie kółka do mebli?

Wybierając meble do domu szczególną, wagę przykłada się do ich wyglądu. Jednak pamiętać trzeba, że meble muszą być również funkcjonalne. Innymi słowy, korzystanie z nich powinno być po prostu wygodne. Jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na wygodę korzystania z mebli, są zamontowane przy nich kółka. Dzięki nim, jeśli zajdzie taka potrzeba meble można swobodnie przesuwać z miejsca na miejsce. Co ważne, na rynku dostępne są meble z różnymi rodzajami kółek. Warto także wiedzieć, że kółka zamontować można do starszych modeli mebli, które tych kółek fabrycznie były pozbawione. W tym przypadku ważne jest, aby je prawidłowo dobrać. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając kółka meblowe?

Jakie są rodzaje kółek meblowych?

Przesuwanie mebli w pomieszczeniu najczęściej niestety kończy się zarysowaniem podłogi. Jest to oczywiście dość irytujące. Jednak wcale tak nie musi być. Aby uniknąć ryzyka zarysowania podłogi, wystarczy zamontować w meblach kółka. Jak bowiem wspomniano, na rynku dostępne są różne funkcjonalne i nowoczesne kółka meblowe. Dzięki nim można swobodnie przesuwać meble po podłodze bez ryzyka jej zarysowania. Nie da się również ukryć, że dzięki kółkom przestawianie mebli jest wygodniejsze i łatwiejsze. Bez nich przesuniecie dość ciężkich mebli, sprawia niemały problem. Jakie kółka do mebli są dostępne na rynku? W pierwszej kolejności wymienić można kółka gumowe. Pozwalają one na wygodne przestawienie nawet bardzo ciężkich mebli. Co istotne, gumowe kółka zamontować można w starszych modelach mebli. Często takie rozwiązanie jest dużo lepsze w porównaniu z zakupem nowych mebli. Na pewno jest to rozwiązanie tańsze. Innym rodzajem kółek meblowych są kółka do mebli z blokadą. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki blokadzie ma się pewność, że meble nie przesuną się same. Ma to zatem duże znaczenie pod kątem bezpieczeństwa. Wspomnieć można jeszcze o kółkach płytkowych. Ten rodzaj swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w przypadku szaf.

Jakie zastosowanie mają kółka do mebli?

Producenci oferuje różne rodzaje kółek do mebli. To, co je różni to m.in. materiał wykonania oraz sposób montażu. Wspomniano o kółkach gumowych. Znajdują one swoje zastosowanie w przypadku mebli, które są stawiane bezpośrednio na podłodze bez położenia pod nimi dywanu czy wykładziny. Dzięki nim przy przesuwaniu mebli ryzyko zarysowania podłogi nie występuje. Poza tym pracują one bardzo cicho. Można zatem meble swobodnie przesuwać bez obaw, że wytworzy to jakiś hałas, który mógłby przeszkadzać sąsiadom. Jeśli chodzi o kółka z gumy, to warto zwrócić szczególną uwagę na gumowe kółka do mebli z blokadą. Mają one szczególne zastosowanie wówczas, kiedy podłoga w pomieszczeniu jest nierówna. Kółka z blokadą uniemożliwią samoczynne przesuwanie się mebli po nierównej powierzchni. Zastosowanie takich kółek w tym przypadku jest bardzo ważne. Bez nich mebel mógł uderzyć w inny i go uszkodzić.

Jak dobrać kółka do mebli pod kątem obciążenia?

Przy wyborze konkretnego rodzaju kółek meblowych bardzo ważna jest również kwestia obciążenia. Na szczęście także pod tym kątem, zakupić można takie kółka, które spełniać będą konkretne wymagania. Na rynku dostępne są bowiem modele kółek, które mogą wytrzymać obciążenie od 10 do nawet 80 kg. Niezależnie zatem jak duże i ciężkie meble się posiada, zawsze jest możliwość doboru do nich odpowiednich kółek. Pamiętać jednak trzeba, aby przy wyborze kółek nie brać pod uwagę jedynie ciężaru samego mebla. Szafki, półki, regały czy komody zawsze są bowiem czymś wypełnione, co dodatkowo zwiększa wagę. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku doboru kółek do foteli. Ciężar samego fotela to jednak, a ciężar fotel z osobą, która w nim siedzi to drugie.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o samym wyglądzie kółek meblowych. Jest to bowiem równie ważne. Dziś na rynku dostępne są naprawdę stylowe kółka, które świetnie pasują do różnych aranżacji wnętrz. Dzięki temu niezależnie od tego, w jakim stylu ma się urządzone mieszkanie czy dom, to zawsze można dobrać takie kółka, które idealnie będą się w ten styl wpisywać.