sprzątanie

Ile zarabia firma sprzątająca biura i co wchodzi w skład jej usług?

W Polsce powstaje coraz więcej firm sprzątających. Wydaje się, że to dość dochodowe zajęcie. Otwierając taką firmę, trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele kosztów dodatkowych, które znacznie obniżają nasz dochód "na rękę".

Co wchodzi w koszty prowadzenia firmy sprzątającej?

W firmie sprzątającej jest nieco mniej kosztów niż np. w gastronomii, jednak nadal trzeba liczyć się z dużym wkładem własnym. By być konkurencyjnym na rynku, konieczna będzie inwestycja w sprzęt sprzątający, w tym odkurzacze piorące, polerki do podłóg, myjki ciśnieniowe oraz oczywiście środki czystości. Klienci prywatni mający mieszkania lub domy, posiadają często własne środki czystości, jednak przy czyszczeniu dużych powierzchni biurowych konieczne będzie zaopatrzenie się we własną chemię. Dodatkowo zakup szczotek, ścierek oraz zmiotek i worków również jest dość kosztowny, zwłaszcza kiedy dopiero zaczynamy prowadzić firmę. Skupmy się więc na największych kosztach początkowych:
  • odkurzacz piorący od 2000 do 3000 zł,
  • polerka do podłóg/szorowarka od 3000 do 8000 zł,
  • uniwersalny płyn myjący około 600-700 zł za 20 litrów,
  • chemia specjalna - do podłóg drewnianych, metalu, ceramiki około 1000 zł za zestaw,
  • ściereczki i gąbki 500 zł,
  • rękawice gumowe i lateksowe 200 zł.
Aby móc otworzyć własną działalność zajmującą się sprzątaniem należy mieć co najmniej 15 tys. złotych. Kosztem będzie również dojazd do klienta oraz koszt pracownika - 4500 zł miesięcznie przy pracowniku zatrudnionym na umowie o pracę. Nowo powstająca firma sprzątająca biura w Warszawie musi więc liczyć się z dość dużymi kosztami początkowymi, ale również stałymi na pracowników, środki czystości, serwis maszyn sprzątających oraz na zakup akcesoriów do sprzątania.

Ile zarabia firma sprzątająca?

Firma sprzątająca biura w Warszawie zarabia od 200 do 300 zł za sprzątanie domów prywatnych. Stawka jest uzależniona od wielkości powierzchni do sprzątania, a także ilości dodatkowych usług, takich jak mycie okien czy czyszczenie piwnicy lub podwórka. Takie usługi są dodatkowo płatne i wynoszą np. od 30 do 50 zł za jedno okno. Z kolei stawki za czyszczenie powierzchni biurowych wahają się od 0,70 do 2 zł za metr kwadratowy. Za cały dzień sprzątania można więc otrzymać nawet 500 zł. Należy jednak odliczyć koszty środków czystości oraz pracowników. Pozostaje więc około 250-300 zł zysku dla firmy. Jeśli firma ma leasing na sprzęt czyszczący, wtedy od zarobków miesięcznych należy odjąć około 1000 zł. Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, na firmie sprzątającej można zarobić około 3000 zł, biorąc również pod uwagę dość dużą konkurencję na rynku. Często firmy sprzątające muszą dostosowywać ceny do rynku lub szukać stałych zleceń, by móc liczyć na stały zarobek. Koszty działalności można nieco zmniejszyć kupując środki czystości na zapas w dużych hurtowniach lub odliczając od podatku zakupione sprzęty oraz akcesoria, w tym mopy i wiadra. Ważna jest również różnorodność usług, by być konkurencyjnym na rynku. Przedsiębiorcy, którzy założyli firmę sprzątającą biura w Warszawie, powinni wciąż rozszerzać zakres usług, by być atrakcyjnymi dla klientów.