Ile kosztuje aranżacja wnętrza przez projektanta?

Każdy z nas pragnie mieć idealnie urządzony dom lub mieszkanie. Mało kto jednak potrafi sam zaprojektować idealną aranżację i wypełnić swoje lokum doskonale dopasowanymi meblami i przedmiotami, które razem stworzą harmonijny, oddający charakter mieszkańców styl – dlatego tak często szukamy pomocy. Nikt natomiast nie doradzi nam lepiej niż architekt wnętrz.  Wiele osób zadaje sobie w tej sytuacji pytanie, ile kosztuje projektowanie wnętrz i od czego cena ta jest uzależniona?

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Ceny za przygotowanie projektu aranżacji wnętrza są zróżnicowane. Wpływ na cenę ma między innymi zakres prac oraz wielkość samego domu, mieszkania lub pomieszczenia. Najczęściej podawane są jedynie orientacyjne kwoty. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz w Pile – cennik nigdy nie jest z góry ustalony, architekt wycenia każdy projekt indywidualnie.

Samo przygotowanie aranżacji wnętrza zwykle dzieli się na trzy etapy. Mowa tu o stworzeniu koncepcji, przedstawieniu finalnego projektu oraz nadzorowaniu jego wdrożenia. Przygotowanie projektu koncepcyjnego polega na wykonaniu wizualizacji, która służy do ustalenia układu funkcjonalnego, wyboru mebli i kolorów ścian oraz rodzaju wykończenia. Projekt koncepcyjny to koszt średnio 50 zł za m2. Finalny projekt zawiera pełną dokumentację wraz ze szczegółowymi wytycznymi. Przygotowanie go to koszt średnio 100 zł za m2. Nadzór polega na kontroli tego, czy aranżacja wnętrza realizowana jest zgodnie z projektem. Za taki nadzór zapłacić trzeba średnio 100 zł za godzinę pracy projektanta.

Projekt aranżacji domu i mieszkania – czy jest różnica w cenie?

To, czy cena aranżacji wnętrza domu będzie różnić się od ceny aranżacji mieszkania, zależy od tego, z jakim domem i z jakim mieszkaniem mamy do czynienia. Jeśli dom jest w stanie surowym i konieczne jest wykonanie projektu wszystkich instalacji, to z pewnością koszt będzie wyższy w porównaniu z zaprojektowaniem wnętrza mieszkania od dewelopera, w którym instalacje są już gotowe. Wszystko zatem zależy od zakresu prac. Jeśli jednak sprawa dotyczy zamieszkałego już domu i użytkowanego mieszkania, to różnica w cenie zależeć będzie wyłącznie od powierzchni, którą trzeba zaaranżować.

Ile kosztuje usługa architekta wnętrz?

Zakres usług architekta wnętrz może być bardzo różny. Od tego uzależniony jest również ich koszt. Architekt może wykonać wyłącznie podstawowe czynności, jak i sprawować pełną opiekę nad wszystkimi etapami aranżacji wnętrza. Wspomniano już, że projektant wnętrz może przygotować projekt koncepcyjny, finalny projekt aranżacji oraz prowadzić nadzór. Możliwe jest jednak wynajęcie projektanta do realizacji jedynie jednego z tych trzech etapów. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. Ważne jest jednak, aby do przygotowania aranżacji wnętrz zatrudnić profesjonalnego projektanta. Jego doświadczenie odgrywa tu niezwykle ważną rolę. Dobry architekt wnętrz to połączenie artysty, dekoratora, budowlańca i księgowego. Jak zatem widać, musi posiadać on ogromne kompetencje. Oznacza to, że wybór projektanta nie może być przypadkowy.

Porada projektanta wnętrz w zakresie aranżacji

Pomoc projektanta wnętrz może również ograniczyć się wyłącznie do udzielenia porady. Taka usługa będzie oczywiście znacznie tańsza. Mowa tu choćby o skorzystaniu z jednorazowej konsultacji dotyczącej jakiegoś problemu funkcjonalno-estetycznego. Najczęściej koszt takiego spotkania uzależniony jest od czasu jego trwania. Średnio wynosi ok. 100 zł za godzinę.

Jak przygotować się na spotkanie z architektem wnętrz?

Wiedząc, ile kosztuje projektowanie wnętrz, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jak przygotować się na spotkanie z projektantem. Najważniejsze, by dobrze zastanowić się nad własnymi potrzebami. To dla każdego architekta wnętrz bardzo ważne. Dzięki tym informacjom będzie on w stanie przygotować takie propozycje, które wpasują się w indywidualne oczekiwania klienta. Im więcej informacji otrzyma projektant, tym lepszy projekt przygotuje.

Dokładnie taka sytuacja ma miejsce, jeżeli chodzi o projektowanie wnętrz w Pile – cennik nigdy nie jest z góry ustalony, architekt wycenia każdy projekt indywidualnie.