pompa ciepła

Dlaczego coraz więcej gospodarstw domowych zaopatruje się w pompy ciepła?

Decyzja o zakupie i montażu pompy ciepła jako urządzenia służącego do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej cieszy się coraz większą popularnością. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala zaoszczędzić na rachunkach, jest rozwiązaniem bardzo komfortowym, a także pozwala zadbać o środowisko naturalne. Na czym polega sukces pomp ciepła i dlatego stały się tak popularne?

Dlaczego pompy ciepła są coraz bardziej popularne?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, których najważniejsze zadanie polega na wykorzystywaniu energii odnawialnej (pochodzącej z natury) do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Z uwagi na źródło, z którego pozyskiwana jest energia, pompy ciepła można podzielić na trzy rodzaje:
  • wodne,
  • powietrzne,
  • gruntowe.
Montaż tego urządzenia pozwala na zaoszczędzenie na comiesięcznych rachunkach i jest przejawem dbania o środowisko naturalne. Te dwie kwestie sprawiają, że pompy ciepła w Żywcu są coraz częściej wybieranym sposobem na ogrzewanie domów jednorodzinnych. Pomimo stosunkowo wysokiego kosztu zakupu i instalacji pompy ciepła cała inwestycja w ogólnym rozrachunku zwraca się w przeciągu kilku lat. Warto pamiętać też o możliwości skorzystania z atrakcyjnych dofinansowań wymiany systemu ogrzewania - zarówno na poziomie lokalnym, jak i unijnym. Najważniejszą zasadą, na jakiej opiera się działanie pomp ciepła, jest ta termodynamiki. Zgodnie z nią dolne źródło energii o niższej temperaturze przekazuje ciepło do drugiego – górnego źródła o temperaturze wyższej. Co ważne, pompy ciepła do swojej pracy wykorzystują blisko 80% energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a reszta pobierana jest z instalacji elektrycznej.

Zalety pompy ciepła – Żywiec

Żywiec stanowi jedno z tych miast, które podczas sezonu grzewczego mierzy się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Montaż modelu dopasowanego do warunków oraz powierzchni domu pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd i przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na środowisku naturalnym. Co ważne, większość nowoczesnych modeli można z dużym powodzeniem połączyć z innymi rozwiązaniami jak panele fotowoltaiczne, które poprzez wytwarzanie energii elektrycznej przekazują ją do pompy ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na duże oszczędności. Łatwiej magazynuje się ciepłą wodę użytkową (także dla rodzin wieloosobowych) i obniża się opłaty za energię elektryczną, która byłaby wykorzystywana do ogrzewania. Dużą zaletą posiadania pompy ciepła jest także cicha praca oraz duża wydajność. Urządzenia te są w stanie działać zarówno przy ekstremalnie wysokich, jak i niskich temperaturach. Co ważne, zwiększają komfort użytkowania, bowiem w ich przypadku nie zachodzi konieczność uzupełniania zbiornika z opałem czy rozpalania ognia. Ciekawostką jest także to, że dzięki pompom ciepła można z powodzeniem chłodzić pomieszczenia w upalne dni, a staje się to możliwe dzięki zastosowaniu mechanizmu odwróconej pracy.