Czym przyklejać gipsowe lamele?

Lamele gipsowe stały się w ostatnim czasie bardzo popularne ze względu na ciekawy design oraz możliwość dopasowania do różnej aranżacji wnętrza. To niezwykle atrakcyjna forma zagospodarowania ściany, która wygląda estetycznie i przykuwa wzrok. Ten element dekoracyjny jest bardzo modny. Jednak zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, warto wiedzieć, czym przyklejać gipsowe lamele, ponieważ można je zainstalować samemu.

Jak przyklejać gipsowe lamele?

Niezwykle często osoby, które decydują się na wykonanie remontu w kuchni, w salonie, pokoju lub nawet w firmie wybiera gipsowe lamele. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów, żeby w odpowiedni sposób je zamontować. Przed realizacją zadania warto dowiedzieć się, jak przyklejać gipsowe lamele. Najpopularniejszym sposobem montażu lamelli gipsowych jest ich instalacja na listwach montażowych, które kolejno montuje się do ściany za pomocą kołków lub wkrętów. Ponadto bardzo często wybierany jest rodzaj paneli montowany do ściany za pomocą płyty montażowej. Najprostszy, a zarazem najtańszy sposób stanowi klejenie paneli lamelowych bezpośrednio do powierzchni ściany.

Gipsowe lamele na ścianę - jak przyklejać?

Lamelowe panele klejone o bezpośrednio do ściany będą stanowiły niezwykle praktyczne i eleganckie wyposażenie wnętrza. Do ich zainstalowania będzie potrzebny elastyczny klej montażowy, który jest niezawodny przy tego typu pracach. Ponadto dużym ułatwieniem będzie posiadanie pistoletu do kleju. Przydadzą się również czysta ściereczka i ostry nóż do tapet. Posiadając te niezbędne akcesoria, można przystąpić do montowania gipsowych lameli ściennych. Pierwszym etapem będzie odpowiednie docięcie listew, aby zgadzały się z długością powierzchni, na której będą instalowane. Można także pomalować w odpowiednim kolorze ścianę, aby stanowiła ciekawe tło. Lamele zakłada się również na inne materiały czy powierchnie niż ściana, na przykład na płytę HDF. Po przygotowaniu powierzchni, na której będą się znajdowały elementy, należy nałożyć klej montażowy na listwę w odstępach co 10-15 cm. Aplikuj niewielką ilość produktu, aby jego nadmiar nie wypływał na ścianę. Po wymierzeniu pionu należy zacząć przyklejać kolejne listwy. Ważne jest, aby pierwsza listwa była idealnie wymierzona, ponieważ do niej będą dokładane kolejne, zachowując odpowiednią przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzięki temu uda się stworzyć ciekawą kompozycję o wysokim poziomie estetycznym. Następny punktem będzie usunięcie dystansu i nadmiaru kleju za pomocą nożyka. Po wykonaniu tego zadania ściana jest już gotowa, a także z pewnością wygląda świetnie. Przez długie lata będzie stanowiła efektowny element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu - nie tylko domowym zaciszu, ale także w budynkach biurowych. Warto pamiętać, że poza elementem dekoracyjnym lamele gipsowe stanowią świetny sposób na wygłuszenie, a także wyciszenie wnętrza. Rewelacyjnie pasują do wnętrz loftowych, nowoczesnych, a także skandynawskich, stanowiąc bardzo uniwersalne rozwiązanie dekoracyjne ściany.