Co warto zobaczyć na Mazurach?

Jeśli planujesz wakacje w Polsce i zastanawiasz się, gdzie warto się wybrać, to z pewnością będą to Mazury. Polska kraina jezior to przepiękny zakątek kraju, w którym znajdziesz niezliczoną moc atrakcji, zarówno tych przyrodniczych, jak i stworzonych przez człowieka. Mazury to magiczne miejsce, w którym łatwo się zakochać i trudno się z nim rozstać.

Kraina Tysiąca Jezior

Co warto zobaczyć na Mazurach? Oczywiście jeziora! Choć brzmi to banalnie, to właśnie jeziora są największą atrakcją tego regionu. Dostarczają one wiele rozrywki miłośnikom żaglówek, motorówek, kajaków i wszelkiego rodzaju wodnych sprzętów. Nad jeziorem możesz wypocząć aktywnie, np. pływając rowerem wodnym, ale możesz się także zrelaksować, przykładowo plażując, łowiąc ryby czy przesiadując w jednej z klimatycznych mazurskich restauracji. 

Wybór atrakcji jest bardzo duży, ponieważ jezior znajdziesz tam aż 2600. Do najpopularniejszych należą oczywiście Niegocin, Śniardwy, Kisajno, Tałty czy Jezioro Nidzkie. Pewnie zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Mazurach. Na początek powinieneś zacząć od Giżycka nad Niegocinem. To piękne, kurortowe miasteczko zapewni Ci mnóstwo wrażeń. Jeśli należysz do entuzjastów pływania łódką, możesz zainteresować się wypożyczeniem żaglówki (jeśli nie masz doświadczenia, rozważ opcję z instruktorem) i rozpocząć wspaniałą żeglarską przygodę. Niesamowitą zaletą tego regionu jest fakt, że wiele jezior połączonych jest ze sobą kanałami, po których można swobodnie się przemieszczać. Dzięki temu możesz pływać zarówno po największych akwenach, ale także udać się w bardziej dzikie i niedostępne miejsca.

Nie tylko woda

Gdy zmęczysz się już żeglowaniem, zaczniesz pewnie myśleć nad tym, co jeszcze możesz zobaczyć na Warmii i Mazurach. Przede wszystkim zamki. Warto pamiętać, że Mazury to miejsce z bogatą historią, łączące w sobie kulturę polską i niemiecką. Na szczególną uwagę zasługują średniowieczne pozostałości po państwie zakonu krzyżackiego, które niegdyś rozciągało się na tych terenach. Najsłynniejszym zamkiem, jest oczywiście ten w Malborku. Największy ceglany zamek w Europie to perła średniowiecznej architektury, którą koniecznie musisz zobaczyć. Oprócz Malborka, polecamy także zamek w Nidzicy, Kętrzynie, Rynie oraz zamek Reszel. Pasjonaci historii, rycerzy i średniowiecznych zwyczajów będą zachwyceni.

Pozostając w temacie historii, możesz wybrać się na pole bitwy pod Grunwaldem - miejsca jednego z największych starć rycerstwa średniowiecznej Europy i spektakularnego zwycięstwa polsko-litewskiego oręża. Dla fanów nieco nowszej historii, dostępne do zwiedzania są także niemieckie bunkry i akwedukty, a także na przykład Pałac w Drogoszycach czy w Sztynorcie.

Mazury - co zobaczyć i co zjeść?

Ten przepiękny region Polski słynie także z doskonałej kuchni. Oczywistym wyborem będą ryby, świeże, prosto od rybaka. Popularne są jednak nie tylko smażalnie. Wiele mazurskich lokali gastronomicznych oferuje dania zarówno tradycyjnej kuchni polskiej, jak i tej bardziej regionalnej, na czele chociażby ze słynnymi blinami, farszynkami lub dzyndzałkami. Urocze restauracje nad brzegiem jeziora dostarczą nie tylko niepowtarzalnych wrażeń smakowych, ale pozwolą cieszyć się pięknymi widokami.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad miejscem, w którym chciałbyś spędzić wakacje, odpowiedź jest prosta. Bez wątpienia jest co zwiedzić na Mazurach, ale są też miejsca, w których możesz wypocząć i oderwać się od miejskiego zgiełku, podziwiając zjawiskowe krajobrazy.